54 lata temu - wielka przeprowadzka wielkiego pieca

17 października 1968 roku w Rudzie Śląskiej zakończyła się operacja na skalę europejską. Wielki piec Huty "Pokój" został przesunięty o 19 metrów.

Dziś wydaje się to niemożliwe, ale czego się nie dało zrobić w czasach PRL. Pamiętacie film "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei i kultową scenę z "planowania przestrzennego"?

- Panie dyrektorze! Tu jest jezioro.
- To jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni.

Czy Bareja zainspirował się operacją przesuwania wielkiego pieca w Nowym Bytomiu? Tego nie wiemy, wiadomo natomiast, że najprawdopodobniej przesunięcie pieca było uzasadnione operacyjnie.

Zaczęło się 25 września 1968 roku

Pierwszy etap przesuwania pieca rozpoczął się 25 września 1968 roku. Konstrukcja o masie 1780 ton została przesunięta o 7,5 metra. Wszystko zajęło 20 minut. W nowym miejscu rozpoczął się II etap przebudowy - zamontowanie wyciągu skośnego.

Wreszcie 2 października, tuż przed godziną 14. - III etap przesuwania. Za pomocą stalowych lin i wyciągarek piec przemieszcza się o kolejne 11,5 metra. Całą operację przeprowadzono w sercu pracującej huty, nie powodując przerw w produkcji.

Przesuwanie pieca uznano za jeden z największych sukcesów technicznych huty i była to jedna z pierwszych tego typu operacji w Europie.

Pojawiają się rozbieżności w datach. Dziennik Zachodni, opierając się na swoich archiwach - podaje 2 października. Inne źródła - 17 października. Oczywiście późniejsza data może być uznawana jako zakończenie całej operacji i uruchomienie pieca po "podróży". A może ktoś pamięta, kiedy to było dokładnie?

Zobaczcie też materiał Polskiej Kroniki Filmowej. Felieton o wielkim piecu zaczyna się w 2'50".

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ruda Śląska Wielki Piec 3 fot Miasto Ruda Śląska

Wielki Piec w konkursie na Śląską Lokację Filmową 2021

Wielki piec w Rudzie Śląskiej ma własny teledysk

Wielki piec Huty Pokój w teledysku

Rynek w Rudzie Śląskiej wizualizacja

Koniec betonozy. Do końca roku koncepcja na „zielony” rynek

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Wielki piec i wielka kasa. Skąd weźmie ją nowy prezydent?

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy