W Sylwestra nie będzie godziny policyjnej? Rząd zmienił zdanie

Premier Mateusz Morawiecki podczas jednego z ostatnich wystąpień skorygował wcześniejsze obostrzenia związane z tegorocznym sylwestrem.

Firecracker 84715 1280

W sylwestra nie wdrażamy godziny policyjnej. Apelujemy jednak, by bawić się w gronie kameralnym – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że zgodnie z rządowym rozporządzeniem ostatniego dnia roku miałby obowiązywać zakaz przemieszczania się od godziny 19.00 do godziny 6.00 w dniu 1 stycznia 2021 roku.

Wielu prawników zwracało uwagę, że tak dotkliwe obostrzenia nie mogą być wprowadzane na mocy rozporządzenia. Do sprawy odniósł się premier, który sprecyzował:

Aby mogła (godzina policyjna – przyp. red.) być zastosowana musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną - powiedział.

Premier zaapelował jednak, aby Nowy Rok witać w bardzo kameralnym gronie, aby się nie przemieszczać i nie używać fajerwerków.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon