W sobotę obchody powrotu Śląska do Polski

W kościele w Nowym Bytomiu oraz na placu Jana Pawła II odbywać się będą obchody setnej rocznicy podpisania Aktu Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Kolejny dzień upłynie więc w Rudzie Śląskiej pod znakiem muzyki.

UM Ruda Śląska
Orkiestra wojskowa z Krakowa uświetni rudzkie obchody 100-lecia

Dokładnie 100 lat temu, 16 lipca 1922 roku podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Na ten dzień w naszym mieście przewidziano też rocznicowe uroczystości.

- Zapraszam do wspólnego upamiętnienia setnej rocznicy powrotu Śląska do Polski. Niech to wydarzenie będzie wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku dla przodków oraz przywiązania do naszej Małej Ojczyzny – mówi Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta.

Jeśli więc nie macie planów na późne, sobotnie popołudnie - można wybrać się na nowobytomski rynek.

- Doniosłą rocznicę rozpoczniemy od nabożeństwa w intencji Ojczyzny, regionu oraz mieszkańców Rudy Śląskiej, po którym nastąpią uroczystości patriotyczne – zachęca Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej. – Weźmie w nich udział wojskowa asysta honorowa, poczty sztandarowe, przedstawiciele rudzkiego hufca ZHP oraz zaproszeni goście.

O 18.00 w kościele odprawiona zostanie msza intencyjna, a o 19.00 - rozpocznie się część świecka - prezentacje i występy 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oraz Orkiestry Wojskowej z Krakowa. Na koniec - koncert Grzegorza Poloczka z zespołem, który w repertuarze ma też pieśni patriotyczne.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon