W sobotę obchody powrotu Śląska do Polski

W kościele w Nowym Bytomiu oraz na placu Jana Pawła II odbywać się będą obchody setnej rocznicy podpisania Aktu Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Kolejny dzień upłynie więc w Rudzie Śląskiej pod znakiem muzyki.

UM Ruda Śląska
Orkiestra wojskowa z Krakowa uświetni rudzkie obchody 100-lecia

Dokładnie 100 lat temu, 16 lipca 1922 roku podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Na ten dzień w naszym mieście przewidziano też rocznicowe uroczystości.

- Zapraszam do wspólnego upamiętnienia setnej rocznicy powrotu Śląska do Polski. Niech to wydarzenie będzie wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku dla przodków oraz przywiązania do naszej Małej Ojczyzny – mówi Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta.

Jeśli więc nie macie planów na późne, sobotnie popołudnie - można wybrać się na nowobytomski rynek.

- Doniosłą rocznicę rozpoczniemy od nabożeństwa w intencji Ojczyzny, regionu oraz mieszkańców Rudy Śląskiej, po którym nastąpią uroczystości patriotyczne – zachęca Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej. – Weźmie w nich udział wojskowa asysta honorowa, poczty sztandarowe, przedstawiciele rudzkiego hufca ZHP oraz zaproszeni goście.

O 18.00 w kościele odprawiona zostanie msza intencyjna, a o 19.00 - rozpocznie się część świecka - prezentacje i występy 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oraz Orkiestry Wojskowej z Krakowa. Na koniec - koncert Grzegorza Poloczka z zespołem, który w repertuarze ma też pieśni patriotyczne.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Akukuotwarcie7

Śpiewy, tańce i zabawa. Akuku w Wirku ruszyło z przytupem!

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Strefa Carnall, Zabrze

Świetna nowa atrakcja u sąsiadów