W Rudzie Śląskiej startuje Scena Mistrzów. Na początek spektakl z Joanną Szczepkowską i jej córką Hanną Konarowską

Scenariusz, reżyseria, główna rola - „ADHD i inne cudowne zjawiska - wykład nieprzewidywalny” to naprawdę autorski spektakl Joanny Szczepkowskiej. W dodatku rodzinny, bo obok niej na scenie występuje jej córka Hanna Konarowska. Właśnie ten spektakl zapoczątkuje nową inicjatywę Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. W kolejnych przedstawieniach wystąpią Sonia Bohosiewicz i Ewa Błaszczyk.

Scena mistrzow ruda slaska

Scena Mistrzów - pod takim tytułem Śląski Teatr Impresaryjny będzie prezentować spektakle teatralne, podczas których będzie okazja zobaczyć artystów niebanalnych, z ogromnym dorobkiem artystycznym, stale obecnych na polskiej mapie kulturalnej, scenie teatralnej, małym i dużym ekranie.

Scena Mistrzów to trzy spektakle, trzy niezwykłe opowieści o życiu, dniu codziennym, marzeniach, troskach, tęsknocie do tego co już minęło… To także wspaniałe kreacje fantastycznych aktorek, które potrafią zaintrygować, wzruszyć, ale i rozbawić, i nakłonić do refleksji. To teatr, który uczy i jest odzwierciedleniem nas samych.

Na pierwszy ogień pójdzie spektakl Joanny Szczepkowskiej.

„ADHD i inne cudowne zjawiska - wykład nieprzewidywalny” to artystyczne spojrzenie na tzw. deficyt uwagi. Joanna Szczepkowska, oprócz aktorstwa i literatury, zajmuje się problem ADHD u dorosłych.

- To zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia tego zespołu. Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. Dlatego bardzo zależało mi na wiarygodności tego tekstu. W jednej recenzji ze spektaklu znalazłam określenie, że to improwizacja, happening. Nic bardziej błędnego – tekst jest na scenie mówiony, co do litery, a stworzenie wrażenia improwizacji jest wyzwaniem artystycznym spektaklu - mówi aktorka, autorka tekstu i reżyserka spektaklu.

Spektakl zbiera świetne recenzje. Widzowie piszą: "Wspaniała gra aktorek. Jestem pod wrażeniem prawdziwości odgrywanych ról. Ciekawie i z dozą humoru przedstawiona sylwetka osoby która zmaga się z deficytem uwagi. Przybliża nam problem osób z tą dysfunkcją. Szczerze polecam. Pani Joanna Szczepkowska wspaniała!”.

Inna opinia: „Spektakl oddawał wiernie i ujmująco funkcjonowanie osoby z ADHD z uwagi na dysfunkcje mózgowe ale szczególnie symptomy, które są niezwykle charakterystyczne dla tego zaburzenia w codziennych sytuacjach. Jako pracownik naukowy zajmujący się badaniami nad funkcjonowaniem ucznia z ADHD uważam, że każde z badań mają sens lecz wielka szkoda, że ich wyniki nie docierają do decydentów w edukacji. Każdy nauczyciel i nie tylko powinien doświadczyć tych wrażeń, które można było przeżyć podczas spektaklu.”

Obok Joanny Szczepkowskiej na scenie zobaczymy jej córkę, Hannę Konarowską.

„ADHD i inne cudowne zjawiska - wykład nieprzewidywalny”
Autorka tekstu i reżyseria: Joanna Szczepkowska
Muzyka: Piotr Olszewski
Video: Michał Januszaniec

24 września, godz. 18.00
Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty, ul. P. Niedurnego 69, Ruda Śląska

Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

Więcej informacji na: www.slaskiteatrimpresaryjny.pl

BILETY na spektakl w cenie: 35 zł
Bilety można kupić online na: www.slaskiteatrimpresaryjny.pl
Rezerwacja - kasa biletowa: tel. 32 248 62 40, e-mail: bilety@teatrrudasl.pl

Kolejne spektakle to:

  • 8 października 2023 /niedziela/ godz. 18.00
    DOMÓWKA
    Komedia koncertowa – wystąpi SONIA BOHOSIEWICZ
  • 14 października 2023 /sobota/ godz. 18.00
    ORIANA FALLACI. Chwila, w której umarłam
    Monodram – wystąpi EWA BŁASZCZYK
Carl z góry wygląda imponująco

Może Cię zainteresować:

Perełki niedostrzegane - kolonia Karl Emanuel na Karmańskim w Rudzie

Autor: Jacek Skorek

05/09/2023

Dworzec w Chebziu

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska ma jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na Śląsku. Na potwierdzenie: mamy zdjęcia

Autor: Jacek Skorek

12/07/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon