W Rudzie Śląskiej powstaje ekologiczne osiedle. To Panorama Park

Prywatny park, jezioro, elewacja oczyszczająca powietrze czy – to tylko niektóre zalety płynące z mieszkania na innowacyjnym rudzkim osiedlu. W ciągu 3 lat pojawią się tam domy i apartamenty.


Powstające, ekologiczne osiedle Panorama Park położone jest na 7-hektarowej działce w Rudzie Śląskiej. Usytuowano je w malowniczej okolicy, bowiem w sąsiedztwie znajduje się zarówno prywatny park, jak i jezioro. Dodatkowo, ponad 30 proc. powierzchni zajmują drzewa i krzewy.

Projektując nowe osiedle postanowiono zastosować proekologiczne materiały i innowacyjne rozwiązania. Przykładowo, płyty elewacyjne znajdujące się wewnątrz pomieszczeń działają antybakteryjnie i niwelują nieprzyjemne zapachy, a na zewnątrz – oczyszczają powietrze. Jak przekonuje inwestor, jeden z apartamentowców jest w stanie oczyścić mniej więcej taką samą ilość powietrza jak zalesiona działka o wielkości 4 kortów tenisowych, czyli 1000 mkw. To konkretne działania wpisujące się w walkę o klimat.

Warto dodać, że osiedle naszpikowane jest inteligentnymi rozwiązaniami technologicznymi. Przykładowo, wprowadzone zostanie automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych samochodów właścicieli nieruchomości. Co więcej, ściany budynków mieszkalnych zostaną pokryte elewacją, która sama oczyszcza powietrze. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej powłoki Hydrotect, ponieważ pokryte nią płyty zawierają dwutlenek tytanu, a ten pod wpływem działania promieni ultrafioletowych wywołuje reakcję fotokatalityczną, dzięki czemu wydziela się aktywny tlen, który wchodzi w reakcję ze szkodliwymi substancjami i neutralizuje je.

Chcieliśmy zaprojektować designerskie osiedle, które będzie inne niż wszystkie. W sercu aglomeracji – doskonale skomunikowane z dwoma dużymi miastami: Katowicami i Gliwicami, ale jednocześnie w miejscu cichym i zielonym, zgodne z najnowszymi trendami architektonicznymi i ekologicznymi. Stąd poza wspomnianą technologią, która niejako wspiera walkę ze smogiem, będziemy instalować ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy odzyskiwania deszczówki, a nasze budynki ogrzewane są pompami ciepła, które również mogą pozyskiwać energię z instalacji fotowoltaicznych – mówi Sandra Wacławczyk, dyrektor sprzedaży w Fabryce Przestrzeni - inwestora realizującego budowę Panorama Parku.

Obecnie trwa budowa ostatnich budynków powstających w ramach pierwszego etapu. Do tej pory inwestorowi udało się postawić 11 domów. Ustalono także ich cenę. Mieszkańcem osiedla Panorama Park, który kupi pokazowy dom, można zostać, za bagatela, 2 599 000 zł. To koszt w pełni umeblowanej i wyposażonej nieruchomości. Z kolei cena pozostałych tego typu nieruchomości w Panorama Park zaczyna się od 6 tys. zł za mkw. To jednak nie wszystko, ponieważ w drugim etapie powstaną apartamenty z garażami i tarasami, których ceny zaczynać́ będą się od 5,5 tys. zł. za mkw.

fot. Panorama Park

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Jbudżet obywatelski Ruda Śląska

Rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego.