Uwaga na smsy związane z internetowymi zakupami!

W okresie przedświątecznym, szczególnie w dobie pandemii, wiele prezentów kupujemy przez Internet, stając się łatwym celem oszustów. Policja apeluje: uważajmy na podejrzane SMSy!

Smsm

Złodzieje nie śpią! Niedawno pojawiła się nowa metoda oszustwa polegająca na wysyłaniu SMSów z informację o konieczności dopłaty do przesyłki. Okazuje się, że kiedy klikniemy w znajdujący się tam link, bardzo szybko możemy stracić swoje oszczędności.

Policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń prób oszustwa. Zgłaszają się do nas osoby, które otrzymały niepokojące wiadomości sms. W treści sms jest informacja o konieczności opłaty za dezynfekcję przesyłki lub dopłaty ze względu na przekroczenie jej wymiarów. Żeby dokonać tej opłaty koniecznym jest skorzystanie z załączonego linku z wiadomością. Szczęście mają Ci, którzy w porę zorientują się o próbie oszustwa. Po kliknięciu na link wyświetla się informacja, że należy się zalogować się w swoim banku i zapłacić drobną kwotę - wyjaśnia asp. Szt Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy rudzkiej policji.

Okazuje się, że to jedynie kolejna z przestępczych prób oszustw i kradzieży zgromadzonych na kontach bankowych oszczędności. Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się pod pocztę lub firmy kurierskie. Otrzymane sms-em lub e-mailami informacje o konieczności dopłaty niewielkiej sumy, często usypiają czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane i pozwalającej okraść konto.
Mundurowi apelują: Pamiętaj! Nie klikaj w linki do płatności i nie ściągaj żadnych załączników, jeśli nie jesteście pewni ich źródła!

fot. KMP w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dzwon na 1-go Maja w Wirku

Kierowca chyba był zajęty czymś innym...

Tik Tok

Rudzka libacja na TikToku. Na imprezie niemowlę

Poszukiwany złodziej z Rossmana

Taka to "elita"

Olx oszusci

Rudzianie ofiarami internetowych oszustów

Zboj2

Zabił ciocię kostką brukową. 24-latek czeka na zarzuty

Oszukana rudzianka straciła 20 tysięcy złotych

28-latka z Rudy Śląskiej oszukana na "zagrożone konto"

LPR

Wypadek w Rudzie Śląskiej. Mężczyzna spadł z dachu