Upał nie odpuszcza. Uwaga na odwodnienie i udary!

Najbliższe dni upłyną, wraz z potem, pod znakiem upałów. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza mają się utrzymać do końca tygodnia. Według prognozy długoterminowej - oddech złapać będzie można w sobotę. Temperatura ma spaść do 23 stopni. Ale potem znów gorąco.

MOSiR Ruda Śląska
Ponad 30 stopni będzie do końca tygodnia

W związku z utrzymującym się upałem Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie ostrzega przed upałami na obszarze Rudy Śląskiej od 25 do 28 czerwca.

- Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. W poniedziałek i we wtorek miejscami do 34°C. Temperatura minimalna w nocy 25/26.06 od 13°C do 17°C, a w kolejne od 16°C do 20°C - podaje IMGW.

Temperatura do końca tygodnia nie będzie spadać i termometry ciągle wskazywać będą powyżej trzydziestu kresek. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w prawie całej Polsce, z kolei w powiatach cieszyńskim, bielskim i żywieckim - pierwszego stopnia. Odpowiedzialny jest za to strumień gorącego powietrza znad Afryki. Szczyt upałów może wystąpić w drugiej połowie tygodnia. Temperatura może sięgnąć nawet 36 stopni.

Upał - na co uważać?

Największe promieniowanie ultrafioletowe występuje w godzinach od 12 do 13. Między 10. a 16. lepiej nie planować wzmożonego wysiłku fizycznego i unikać dłuższego przebywania na słońcu. Warto pamiętać o jasnym nakryciu głowy i okularach z filtrem UVA i UVB. W wysokiej temperaturze istnieje poważne ryzyko zaburzeń pracy organizmu. Mogą wystąpić problemy pokarmowe i oddechowe. Bardzo ważnym elementem jest nawadnianie. Wiele osób zapomina o tym, że intensywne pocenie powoduje utratę wody i soli mineralnych z organizmu, co może doprowadzić do odwodnienia i udaru cieplnego. Dlatego tak ważne jest wypijanie dużej ilości wody - co najmniej 2 litrów dziennie. Dobrze działają też soki, herbaty ziołowe i owocowe. Unikać należy natomiast napojów zawierających kofeinę i alkohol.

Udar cieplny - jak to działa?

W trakcie upału intensywne pocenie powoduje utratę wody w organizmie. Wtedy nasz mózg włącza system obronny - by uniknąć utraty wody - blokuje gruczoły potowe. To doprowadza do gwałtownego wzrostu temperatury ciała i może doprowadzić do przegrzania, czyli hipertermii. Najczęstsze objawy to:

  • osłabienie organizmu
  • bóle i zawroty głowy
  • nudności i wymioty
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia świadomości
  • obrzęki stóp i okolicy kostek
  • przyspieszenie akcji serca
  • zaburzenia oddychania
  • utrata przytomności.

Na udar cieplny najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, a także chorujące na serce, tarczycę czy cukrzycę.

Jak reagować w przypadku udaru?

Kiedy zauważymy u siebie lub innej osoby objawy udaru cieplnego - pamiętajmy o podstawowych zasadach:

  • usiąść w zacienionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza
  • zastosować zimne okłady na głowę, potem na resztę ciała.

Jeśli mamy dostęp do lodu - nie przykładać go bezpośrednio na skórę. Lód należy włożyć w ręcznik lub worek. Przegrzanej osobie należy podać chłodny płyn - najlepiej niegazowaną wodę.

Upał a przepisy

W czasie upałów pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom wodę do picie. I nie ma znaczenia, czy pracują na etacie, zleceniu czy na dzieło. Ponadto pracodawca może skrócić czas pracy lub pozwalać na częstsze przerwy w pracy. Nie może z tego powodu obniżyć wynagrodzenia. Ponadto, jeśli w miejscu pracy temperatura jest zbyt wysoka i stan pracownika nie pozwala na dalsze wykonywanie obowiązków - bez żadnych konsekwencji finansowych może przerwać pracę.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon