Ukraińcy mogą bezpłatnie jeździć Kolejami Śląskimi i autobusami oraz tramwajami ZTM

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskich. Na dworcu kolejowym w Katowicach uruchomiono także punkt informacyjny dla Ukraińców. Również darmowa dla nich jest komunikacja miejska w ramach ZTM.

Katarzyna Pachelska
Koleje Śląskie

Obywatele Ukrainy od 26 lutego 2022 r. do odwołania mogą bezpłatnie jeździć pociągami Kolei Śląskich. Jak informuje przewoźnik podróż odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

– Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Wcześniej darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy wprowadziła spółka PKP Intercity. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że od 26 lutego, obywatele Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w drugiej klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii.

- Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity - powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Punkt informacyjny dla Ukraińców na dworcu kolejowym w Katowicach

W sobotę, 26 lutego, na dworcu kolejowym w Katowicach Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił punkt informacyjno-doradczy dla obywateli Ukrainy. - To kolejny krok w naszych działaniach wspierających uchodźców. Tutaj, w tym punkcie umiejscowionym na dworcu, na którym wysiadają także obywatele Ukrainy, uzyskają pierwsze informacje dotyczące legalizacji pobytu w naszym kraju – podkreślił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Punkt położony jest w pasażu katowickiego dworca głównego. Jest odpowiednio oznakowany i przystosowany do obsługi klientów. Będzie działał w godzinach od 8.00 do 22.00, również w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz wolontariusze. - Jesteśmy przygotowani do tego, by udzielać wsparcia w języku ukraińskim, więc przybywający uchodźcy otrzymają wszystkie niezbędne i potrzebne dane – podkreśla Magdalena Szewczuk–Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

Darmowa komunikacja ZTM

Od 28 lutego wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Podczas kontroli biletów, należy pokazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego.

Gdy obywatele Ukrainy będą potrzebować informacji lub pomocy, powinni skontaktować się z infolinią, która pracuje przez 24 h na dobę, przez siedem dni w tygodniu: 800 16 30 30/ +48 42 291 04 05. Maile można wysyłać na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl lub kontaktować się za pośrednictwem Facebook @ZarzadTransportuMetropolitalnego

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 6018

Koleje Śląskie nagrodzone - V Gala Kultury Bezpieczeństwa

DSC 5512

Koleje Śląskie wprowadziły innowacyjne oferty dla pasażerów!

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

Kolej na Beskidy niezapomniana wycieczka z Kolejami Śląskimi

Niezapomniana wycieczka z Kolejami Śląskimi

Koleje Śląskie

EN76-007 po wykonanej naprawie rewizyjnej P4 wraca na Śląsk!