Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Rudzie Śląskiej już od poniedziałku. Niepełnosprawni dostaną klucze do miasta

Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami w Rudzie Śląskiej rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 30 maja, od uroczystej mszy, która odprawiona zostanie o godz. 10 w Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes Kochłowicach. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą do Domu Pomocy Społecznej „Św. Józef”, gdzie nastąpi przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta na ręce osób z niepełnosprawnościami.

Pixabay
Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami
– Po dwóch latach pandemii i obostrzeń wracamy do organizacji szerokich obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami. Jestem pewna, że będzie to czas pozytywnej energii, uśmiechu i radości. Wiele razy miałam okazję przekonać się, że osoby z niepełnosprawnością to wyjątkowi ludzie, od których każdy z nas może czerpać siłę i pozytywną energię – przyznaje Anna Krzysteczko, wiceprezydent ds. społecznych w Rudzie Śląskiej.

W ciągu kilku dni, w poszczególnych dzielnicach, odbywać się będą liczne imprezy i spotkania o charakterze integracyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i sportowym. Jak podaje na swojej stronie urząd miasta, wśród atrakcji znajdą się m.in. turniej gry w warcaby, biesiada rodzinna przy SP 35, szkolny piknik w kapeluszu przy ruinach zamku rudzkiego, gry i zabawy sprawnościowe z udziałem dzieci i rodziców, koncert muzyki klasycznej „Muzyka łączy”, prelekcja „Nowe technologie w życiu osób z wadą wzroku”, konkurs piosenki, sadzenie roślin i warzyw, przygotowywanie sałatek, zabawy z chustą klanza, olimpiada „sportów dziwnych”, dyżur doradcy zawodowego, Turniej Skata i Remika, turniej gier i zabaw podwórkowych, Olimpiada Radości czyli zmagania osób niepełnosprawnych w konkurencjach sportowych.

Przez ostatnie dwa dni będzie można obejrzeć Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej „od podszewki”. Zaplanowano wizyty w dziale szwalniczym, pralniczym oraz w sali rehabilitacji. Finał odbędzie się w środę 8 czerwca, podczas Olimpiady Radości, której gospodarzem będzie Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Dodajmy, że organizacja Tygodnia nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wielu osób ośrodków wsparcia, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, a także miejskich jednostek organizacyjnych.

Tegoroczne XVIII obchody Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami, wpisujące się w Metropolitarne Święto Rodziny, w tym roku przebiegać będą pod hasłem „Rodzina – źródło pokoju".

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon