Trwa proces oddłużania Huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej obchodzi w tym roku jubileusz 180-lecia istnienia. Jest jeszcze jedna nader osobliwa okazja do świętowania. Właśnie zakończyły się wielomiesięczne negocjacje głównych wierzycieli huty, czyli Węglokoksu oraz banku PKO BP.

Hpp w gkweglokoks1

Jak poinformowało biuro prasowe Węglokoksu, Huta Pokój Profile jest już w 100 proc. w Grupie Kapitałowej Węglokoks. W efekcie prowadzonych negocjacji w środę, 18 listopada, doszło do podpisania pakietu umów restrukturyzujących cały dług Huty Pokój SA, wynoszący ponad 200 mln złotych. Przypomnijmy, że spółka była dłużna Węglokoksowi niemal 180 mln zł, a dług zaciągnięty w bankach oszacowano na ok. 50 mln zł. Tym sposobem, w ramach rozliczenia zadłużenia, katowicki Węglokoks przejął majątek produkcyjny Huty Pokój. Dzięki tym zmianom zakład nie tylko będzie mógł dalej funkcjonować, ale uda się także utrzymać dotychczasowe zatrudnienie.

Węglokoks stał się tym samym 100% właścicielem Huty Pokój Profile, będącej znaczącym producentem wyrobów zimnogiętych i gorącowalcowanych. Pozostałą część zadłużenia względem Węglokoksu i PKO BP, Huta Pokój SA spłacać będzie w kolejnych latach – czytamy w komunikacie prasowym Węglokoksu.

Pokłosiem przeprowadzonej restrukturyzacji będzie oddłużenie majątku produkcyjnego zakładu. To jednak nie wszystko. Dzięki podjętym krokom możliwa stanie się stabilizacja Huty Pokój SA i Huty Pokój Profile pod względem działalności operacyjnej. Rozpoczęta metamorfoza trwa. W dalszej kolejności Węglokoks przejmie Hutę Pokój Konstrukcje, czyli oddłużoną spółkę konstrukcyjną znajdującą się w grupie Huty Pokój SA.

Oddłużenie sprawi, że spółka razem z Węglokoksem będzie mogła brać udział w konsorcjach i przetargach na rynku infrastruktury przemysłowej.

fot. Węglokoks

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon