Trwa Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Rok 2020, z uwagi na pandemię koronawirusa, z jaką przyszło się nam zmierzyć zapisze się w annałach jako wyjątkowy. Pomimo przeciwności, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach postanowiła nie rezygnować z organizacji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jednakże z uwagi na specyficzny czas, także i on ma nieco zmienioną formułę.

EKMSP

Obrady, które odbywają się w pszczyńskim pałacu, rozpoczęto w ubiegłym tygodniu, a myślą przewodnią tegorocznego wydarzenia jest hasło „Think Eco!”. Pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw został zdominowany przez dyskusje poświęcone zagadnieniom związanym z Europejskim Zielonym Ładem i transformacją energetyczną. Zainaugurowano także forum Think Eco! W wydarzeniu uczestniczą ludzie biznesu, samorządowcy, politycy i przedstawiciele świata nauki.

Jednym z poruszanych problemów był aspekt związany z koniecznością podjęcia działań mających na celu wzmocnienie śląskiego i europejskiego przemysłu w konkurencji z produktami wytwarzanymi w sposób mniej ekologiczny i świadomy. Mówił o tym Tomasz Zjawiony. Z kolei Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, zaznaczył, że jeżeli świat nie pójdzie za Europą, konieczne będzie wprowadzenie cła węglowego na towary sprowadzane na Stary Kontynent.

Zielone Śląskie 2030, czyli nowa strategia dla województwa

- Takie spotkania jak te są podstawą do budowania naszych programów i projektów – zapewniał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Dodał też, że niebawem regionalny samorząd przyjmie nową strategię – Zielone Śląskie 2030. - Zakładamy, że w ciągu 10 lat Śląsk przejdzie wielką zmianę (…) Szanujemy nasz przemysł wydobywczy, ale chcemy się zmieniać. Cieszę się, że strona społeczna wynegocjowała ścieżkę odejścia, która jest dla nas kierunkowskazem – kiedy, jak i dlaczego? (...) Ten proces musi być sprawiedliwy. Trzeba wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości. Mam nadzieję, że ta kolejna unijna perspektywa spowoduje, że zielona transformacja na Śląsku się uda – podkreślił marszałek Chełstowski.

Zgodnie z zapewnieniami, w regionie powstanie przemysł oparty o nowoczesne, nisko i zeroemisyjne, technologie. Podczas kongresu poruszono także kwestię likwidacji śląskich kopalni. Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski, były wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, zaznaczał, że do Brukseli musi dotrzeć silny głos w sprawie wprowadzania u nas Zielonego Ładu etapami, z właściwymi proporcjami w trosce o klimat, człowieka i rozwój gospodarczy. Z kolei Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, mówił o tym, że odejście od górnictwa powinno się odbywać w poszanowaniu miejsc pracy i człowieka oraz przy zrównoważonym myśleniu o rozwoju naszych gmin i transformacji energetycznej.

Co zastąpi węgiel?

Uczestnicy forum Think Eco! starali się także wytyczyć nowe drogi polskiej gospodarki i znaleźć rozwiązania palących kwestii związanych m.in. z przyszłością energetyki i likwidacją smogu oraz niskiej emisji. Uznano, że wodór może pełnić rolę paliwa przyszłości, a perowskity zostaną wykorzystane do produkcji tanich ogniw słonecznych

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mejerfoto

Od czego w razie wygranej zacznie rządy Krzysztof Mejer?

Kontrola PO dotycząca Funduszu Górnośląskiego

Budka nie popiera nikogo, ale... liczy, że wygra Pierończyk

Michał Pierończyk

Pierończyk zaskoczony. Jednak stawia na starcie z... Wesołym

Ruda Śląska

Kto zostanie prezydentem Rudy Śląskiej? Debata kandydatów

Jerzy Gorzelik

Jerzy Gorzelik odchodzi z ŚPR. "Ruda Śląska przelała czarę"

Krzysztof Mejer

Krzysztof Mejer: Przed nowym prezydentem będzie trudny rok

Banknot euro

Województwo dostanie ponad 4 mld euro z UE