Trakt Rudzki przechodzi metamorfozę. Do użytku oddano kolejne odcinki

Od tego tygodnia mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą korzystać z dwóch nowych odcinków Traktu Rudzkiego. Chodzi o teren położony w rejonie ulicy Tuwima i pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką w Wirku. Inwestycję oszacowano na 3,8 mln zł.

Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która zgodnie z planami docelowo połączy obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. Będzie przebiegać od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej, a następnie poprowadzi ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte aż do hałdy przy ul. 1 Maja. Stamtąd ścieżka będzie wiodła przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśne, a później przez park przy ul. Hallera i ulicą w kierunku parku Dworskiego. Finalnie, rewitalizację przejdzie 7 obszarów zielonych, inwestycja pochłonie 16 mln zł, a zakończy się w 2021 roku.

W ramach przeprowadzonej inwestycji zagospodarowano ponad 5 ha terenów zielonych, nasadzono 140000 roślin, wybudowano 400 metrów ścieżki pieszo-rowerowej oraz nowe oświetlenie LED. Dodatkowo, w rejonie objętym rewitalizacją zbudowano siłownię terenową, zainstalowano trampoliny i tyrolkę oraz stworzono przestrzeń do odpoczynku. Odnowę przeszedł także znajdujący się przy skwerze Rudzkich Seniorów pomnik nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wzniesiono w 1948 roku.

- Dziś dokonaliśmy odbioru inwestycji, którą udało się przeprowadzić dzięki środkom unijnym. Można już z niej korzystać. Jedynie jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie ze względów bezpieczeństwa niedostępna będzie tyrolka. Musimy tyle poczekać, żeby do końca ustabilizował się grunt, na którym została posadowiona – poinformowała prezydent Grażyna Dziedzic.

To nie koniec inwestycji. W dalszej kolejności zrealizowany zostanie odcinek łączący ul. Czarnoleśną z ul. Hallera. Jak zapowiada prezydent Dziedzic, w tym roku prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg, a prace budowlane ruszą w przyszłym roku.

fot. UM w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień