Tour de Pologne na Śląsku - będą utrudnienia w weekend!

Najważniejsze wydarzenie kolarskie w Polsce - już wkrótce dotrze do naszego województwa. Aż 3 z siedmiu etapów będą rozgrywane na drogach śląskich miast. To oznacza spore utrudnienia w ruchu i mnóstwo nerwów dla tych, którzy akurat się kolarstwem nie interesują. Ale chcieliby spokojnie dojechać do celu. Zobaczcie jak przebiegną trasy i których miast, w które dni unikać. Lub wprost przeciwnie - przyjechać na największe sportowe widowisko.

Na na Śląsk kolarze zawitają już w piątek, 13 sierpnia, kończąc ostatni etap zawodów dwa dni później, 15 sierpnia br. W związku z zabezpieczeniem tras - utrudnień w ruchu należy się spodziewać w miastach, przez które przebiega trasa wyścigu:

 • Bielsko-Biała
 • Katowice
 • Mikołów
 • Mysłowice
 • Tychy
 • Zabrze
 • Żywiec

Wybierając się więc na weekend poza Rudę Śląską - sprawdźcie, czy nie władujecie się w korek albo na całkowicie zamkniętą drogę. Lepiej sprawdzić, niż potem stracić nerwy.

W dniach od 13 do 15 sierpnia od godz. 8.00 do zakończenia poszczególnych etapów działać będzie infolinia uruchomiona przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach obsługiwana przez policjantów śląskiej drogówki. Pod numerem telefonu: 47 851 26 07 będzie można uzyskać informacje o wszelkich utrudnieniach w ruchu związanych z organizacją wyścigu.

Oto jak przebiegnie trasa w naszym regionie

13 sierpnia

ETAP 5 – Chochołów, gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała / 173 km

Chochołowskie Termy będą pierwszym akcentem piątego etapu 78. Tour de Pologne. Przejazd przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, Beskid Andrychowski. Teren pofałdowany, wiele podjazdów. Widowiskowy finisz w Bielsku-Białej, gdzie kolarzy czekają trzy okrążenia. Na trasie zaplanowano następujące premie: trzy Premie Górskie PZU I kategorii – Przełęcz Krowiarki, Kocierz i Przełęcz Przegibek oraz Premia Lotna LOTTO w Gminie Andrychów.

Przebieg trasy: Start (13.30) Chochołów - przejazd przez województwo małopolskie - wjazd do Bielska-Białej województwo śląskie (17.31) - Meta 5 etapu- Bielsko-Biała (18.25)

Etap 5 Tour de Pologne


14 sierpnia

ETAP 6 – Katowice / Jazda indywidualna na czas 19 km.

Czas na Katowice. W stolicy województwa śląskiego czeka na kolarzy jazda indywidualna na czas na 19-kilometrowej trasie, z dużą ilością odcinków prostych. Przejazd przez zabytkowy Nikiszowiec, meta przy pomniku Powstańców Śląskich.

Przebieg trasy: Cała trasa etapu 6 odbywa się w Katowicach. Start: Katowice (15.30) - Meta Katowice (18.50)

Etap 6 Tour de Pologne


 • W dniu wyścigu, czyli 14 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury.
 • Od godz. 5.00 rano wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu.
 • Od godz. 10.30 planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu lub zamknięcie takich ulic, jak Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego
 • Od godz. 13:00: 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Górniczego Dorobku, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Prosimy śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.
 • Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Od godz. 13.00 do godz. 19.00 zamknięta będzie m.in. znajdująca się na terenie parku rolkostrada. Niemożliwy będzie także w tych godzinach dojazd do Cmentarza Komunalnego oraz ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec (dojazd lub dojście tylko wejściami od ul. Meteorologów).

Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 19.00.

15 sierpnia

ETAP 7 – Zabrze – Kraków / 145 km.

Start ostatniego etapu 78. Tour de Pologne zaplanowano w Zabrzu. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. Ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem na krakowskich Błoniach. Inaczej niż w ubiegłych latach – runda powiększona. W Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską PZU III kategorii. Na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast a na 65 kilometrze do mety Premia specjalna z okazji Jubileuszu 65-lecia

Przebieg trasy: Start - Zabrze (15.20) - Przyszowice -Ornontowice - Łaziska Górne - Wyry - Katowice (16.13) - Mysłowice - Lędziny - Chełm Śląski (16.43). Dalsza trasa przebiega przez województwo małopolskie, aż do mety w Krakowie.

Etap 7 Tour de Pologne


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Silesia boxing

Bokserska noc w Rudzie Śląskiej

Karate2

Komendant Straży Miejskiej wicemistrzem Polski w karate

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

pieszy z telefonem

Zakaz korzystania z telefonu przez pieszych

kleszcz

Trwa sezon na kleszcze

Pracownia3

Zielone Pracownie w dwóch szkołach

182769576 327778855584343 6565348352328780700 n

Zbiórka plastikowych zakrętek w Kochłowicach