Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej Bykowinie gotowa. Dziś rozruch technologiczny i... zamknięcie

Długą drogę przeszła ta inwestycja. Propozycja stworzenia w Rudzie Śląskiej tężni solankowej została wybrana przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019, czyli trzy lata temu. Wreszcie się udało. I to w ostatnim momencie, bo nad tym projektem wisiało już widmo konieczności zwrotu rządowego dofinansowania.

UM Ruda Śląska
Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej Bykowinie gotowa

Po wielu perypetiach, wręcz wróżonym fiasku tej inwestycji - nareszcie zakończyła się budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Rudzie Śląskiej Bykowinie. Dziś rozruch techniczny, a zaraz potem - zamknięcie. Tężnia ruszy dopiero wiosną.

- Tężnię chcieliśmy wybudować już w 2019 roku. Była to zwycięska inwestycja w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego. Niestety, sytuacja na rynku zamówień publicznych bardzo utrudniła nam realizację tego projektu. Wybudowaliśmy ją jednak ze środków rządowych i „ogólnego” budżetu miasta – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

Obecnie trwa rozprowadzanie solanki po ścianie w celu przetestowania sprawności instalacji. Później trzeba będzie ją opróżnić na zimę. Przyjdzie też czas na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Czyli - ujmując rzecz żartobliwie - typowo po polsku. Budujemy, żeby zamknąć i nie wiemy, czy otworzymy.

Tężnia za blisko 700 tysięcy złotych

To miała być inwestycja z Budżetu Obywatelskiego 2019, ale nie wyszło. W praniu okazało się, że złożona w przetargu oferta znacznie, bo o około 250 tysięcy, przewyższała kwotę, jaką miasto planowało wydać. Przetarg unieważniono, a tężnia... czekała. Ostatecznie większość pieniędzy na ten cel udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto dołoży grosze. Ale nerwy były, bo pieniądze z budżetu centralnego musiały być skonsumowane w tym roku - inaczej - kasa do zwrotu. Dlatego wybrany w maju wykonawca dostał pięć miesięcy na ukończenie prac.

- Koszt inwestycji wyniósł blisko 700 tysięcy złotych. Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pozyskaliśmy w wysokości ponad 645 tys. zł. Brakująca część pochodzi z miejskich środków – mówił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Podsumowując - na budowę tężni udało się pozyskać dofinansowanie praktycznie na tym poziomie, co miasto miało wydać z Budżetu Obywatelskiego. A zarezerwowane na ten cel w budżecie pieniądze zostały przesunięte do realizacji innych zadań inwestycyjnych. Nieobywatelskich.

Projekt tężni solankowej w Rudzie Śląskiej Bykowinie

Według założeń projektowych:

"tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne. Zbiornik o pojemności 10 metrów sześciennych na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia."

A tak wygląda to na wizualizacji projektowej.

Co jeszcze w pobliżu tężni - czyli Strefa Aktywności przy ulicy Górnośląskiej

Strefa Aktywności, również zrealizowana z kilku edycji Budżetu Obywatelskiego, to miejsce dla wszystkich. Znajdziemy tam ścieżkę pieszo-rowerową, siłownię "pod chmurką", grill z zadaszonymi stolikami, stojaki na rowery, ławki i leżaki. Dla najmłodszych jest piaskownica, "statek", huśtawki, karuzela, piramida linowa, tyrolka, a nawet stół do ping-ponga. Warto się wybrać. Choć na pełne otwarcie - przyjdzie poczekać do wiosny.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Akukuotwarcie7

Śpiewy, tańce i zabawa. Akuku w Wirku ruszyło z przytupem!

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Zakaz kąpieli jest niezrozumiały dla Ukraińców?

Już ponad 30 "mandatów zaufania" wystawiła Straż Miejska

Zdjęcie główne

Odkrywaj skarby województwa świętokrzyskiego

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Strefa Carnall, Zabrze

Świetna nowa atrakcja u sąsiadów