Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej Bykowinie gotowa. Dziś rozruch technologiczny i... zamknięcie

Długą drogę przeszła ta inwestycja. Propozycja stworzenia w Rudzie Śląskiej tężni solankowej została wybrana przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019, czyli trzy lata temu. Wreszcie się udało. I to w ostatnim momencie, bo nad tym projektem wisiało już widmo konieczności zwrotu rządowego dofinansowania.

UM Ruda Śląska
Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej Bykowinie gotowa

Po wielu perypetiach, wręcz wróżonym fiasku tej inwestycji - nareszcie zakończyła się budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Rudzie Śląskiej Bykowinie. Dziś rozruch techniczny, a zaraz potem - zamknięcie. Tężnia ruszy dopiero wiosną.

- Tężnię chcieliśmy wybudować już w 2019 roku. Była to zwycięska inwestycja w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego. Niestety, sytuacja na rynku zamówień publicznych bardzo utrudniła nam realizację tego projektu. Wybudowaliśmy ją jednak ze środków rządowych i „ogólnego” budżetu miasta – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

Obecnie trwa rozprowadzanie solanki po ścianie w celu przetestowania sprawności instalacji. Później trzeba będzie ją opróżnić na zimę. Przyjdzie też czas na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Czyli - ujmując rzecz żartobliwie - typowo po polsku. Budujemy, żeby zamknąć i nie wiemy, czy otworzymy.

Tężnia za blisko 700 tysięcy złotych

To miała być inwestycja z Budżetu Obywatelskiego 2019, ale nie wyszło. W praniu okazało się, że złożona w przetargu oferta znacznie, bo o około 250 tysięcy, przewyższała kwotę, jaką miasto planowało wydać. Przetarg unieważniono, a tężnia... czekała. Ostatecznie większość pieniędzy na ten cel udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto dołoży grosze. Ale nerwy były, bo pieniądze z budżetu centralnego musiały być skonsumowane w tym roku - inaczej - kasa do zwrotu. Dlatego wybrany w maju wykonawca dostał pięć miesięcy na ukończenie prac.

- Koszt inwestycji wyniósł blisko 700 tysięcy złotych. Większość tej kwoty pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pozyskaliśmy w wysokości ponad 645 tys. zł. Brakująca część pochodzi z miejskich środków – mówił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Podsumowując - na budowę tężni udało się pozyskać dofinansowanie praktycznie na tym poziomie, co miasto miało wydać z Budżetu Obywatelskiego. A zarezerwowane na ten cel w budżecie pieniądze zostały przesunięte do realizacji innych zadań inwestycyjnych. Nieobywatelskich.

Projekt tężni solankowej w Rudzie Śląskiej Bykowinie

Według założeń projektowych:

"tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne. Zbiornik o pojemności 10 metrów sześciennych na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia."

A tak wygląda to na wizualizacji projektowej.

Co jeszcze w pobliżu tężni - czyli Strefa Aktywności przy ulicy Górnośląskiej

Strefa Aktywności, również zrealizowana z kilku edycji Budżetu Obywatelskiego, to miejsce dla wszystkich. Znajdziemy tam ścieżkę pieszo-rowerową, siłownię "pod chmurką", grill z zadaszonymi stolikami, stojaki na rowery, ławki i leżaki. Dla najmłodszych jest piaskownica, "statek", huśtawki, karuzela, piramida linowa, tyrolka, a nawet stół do ping-ponga. Warto się wybrać. Choć na pełne otwarcie - przyjdzie poczekać do wiosny.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon