Szykują się zmiany przy dworcu w Chebziu. Koniec parkowania przy dworcu

Zmodernizowany układ drogowy, zatoki autobusowe, miejsca parkingowe, ciągi piesze i rowerowe. Powstaną nowe przejścia dla pieszych, stojak dla rowerów, odwodnienie drogi i oświetlenie uliczne - to zmiany, jakie jeszcze przed końcem przyszłego roku czekają okolice dworca w Chebziu.

Jak informuje rudzki magistrat - teren przed dworcem kolejowym w dzielnicy Chebzie będzie odmieniony. Umowa z wykonawcą przebudowy ulicy Przedtorze i fragmentu ulicy Dworcowej została już podpisana. Na inwestycję zostało przyznane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

- Zrewitalizowany zabytkowy dworzec, łączący obecnie swoją podstawową funkcję z biblioteką, służy nam już od trzech lat. Teraz przystępujemy do przebudowy układu drogowego w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji miejskiej – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Wzdłuż ul. Dworcowej powstanie zatoka autobusowa i miejsce postoju autobusów. Znikną za to praktycznie miejsca do parkowania dla samochodów osobowych - przewidziano dwa dla taksówek i dwa typu "kiss&ride" dla odwożących na dworzec czy do biblioteki. I to może być problem, gdyż Stacja Biblioteka organizuje cyklicznie spore imprezy, a trudno sobie wyobrazić gości przyjeżdżających autobusem czy tylko podwożonych.

Na wyspie środkowej placu znajdą się dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością oraz dwa miejsca do ewentualnego ładowania pojazdów elektrycznych.

- Na wyspie zostanie także zainstalowany stojak na rowery, stanie tam również totem z motywem nawiązującym do tej dzielnicy, podobny do znajdujących się już w Goduli i Halembie – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. – Powstaną również dwa nowe przejścia dla pieszych, jedno na ul. Dworcowej, drugie na ul. Przedtorze, z kostką integracyjną dla osób niewidomych.

Ulica Przedtorze zyska też nową kanalizację deszczową oraz oświetlenie LED.

To wszystko ma powstać w ciągu 10 miesięcy za ponad 2,5 miliona złotych, z czego ponad 1,1 miliona udało się pozyskać z z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon