Szukacie europejskiego wsparcia?

Wszyscy, którzy chcieliby, ale nie wiedzą jak się za to zabrać - mogą skorzystać z mobilnego punktu informacyjnego. W najbliższy wtorek, 20 września - porad dotyczących pozyskiwania funduszy unijnych - będą udzielać specjaliści.

Unijne fundusze

Wiele osób słyszało, równie wiele by chciało, ale niewielu wie, jak się do tego zabrać. Owe Fundusze Unijne często są marzeniem. Z prostego powodu - nie wiemy, jak to ugryźć. Albo po prostu brakuje wiary w sukces.

Wsparcie dla młodych

Praca i jej stabilność jest dla młodych ludzi bardzo ważna, jednak nie zawsze droga do jej znalezienia jest prosta. Zwłaszcza na jej początku problemem może być brak doświadczenia czy niewystarczające kwalifikacje. W takich sytuacja przyda się wsparcie. Dzięki Funduszom Europejskim, a konkretnie Programowi Wiedza Edukacja Rozwój, w skrócie POWER, osoby poniżej 30. roku życia, które nie mają pracy, nie uczą się i nie szkolą, mogą otrzymać konkretną pomoc.

Możecie wziąć udział w projekcie, którego pierwszym etapem jest analiza sytuacji i predyspozycji. Na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania, który ma na celu poprawę sytuacji na rynku pracy. Z pakietu dostępnych działań zostaną wybrane dla was te, które okażą się najskuteczniejsze. Można skorzystać z doradztwa zawodowego, pomocy w znalezieniu pracy, szkoleń i studiów podyplomowych. Pakiet działań obejmuje także staże i praktyki zawodowe u pracodawców. To wszystko pozwoli zdobyć niezbędne doświadczenie.

Pieniądze na własny biznes

Jeśli analiza waszych predyspozycji wykaże, że jesteście osobami przedsiębiorczymi lub macie już pomysł na własny biznes, można dostać środki na otwarcie firmy - dotację na start Twojego biznesu (ponad 20 tys. zł), szkolenia i doradztwo, pomoc finansową i porady na pierwszym etapie działania Twojej firmy.

Skończyłem 30 lat. Co dla mnie?

Dla osób po 30 roku życia oferowane są szkolenia, doradztwo, dotacje lub pożyczki na założenie firmy oraz pomoc finansowa na początku działania firmy. Podstawowa dotacja wynosi najczęściej ponad 20 tys. zł. Kwoty pożyczek często są wyższe i mogą się różnić w zależności od województwa. Podstawowe zasady są zawsze takie same: o dotację na założenie firmy możecie się starać, jeśli ukończyliście 30 lat i nie pracujecie. Najczęściej musicie też wykazać, że sytuacja zawodowa nie jest łatwa. Co to dokładnie oznacza? Określa się tak sytuację kobiet, osób, które mają więcej niż 45 lat, osób z niepełnosprawnościami, z niskim wykształceniem, długotrwale bezrobotnych. Jeśli ukończyliście 30 lat, macie pracę i nie należycie do żadnej z powyższych grup, możecie uzyskać pożyczkę na założenie firmy. Co prawda musicie ją zwrócić, ale jest znacznie łatwiej dostępna, procedury są krótsze i prostsze, a warunki spłaty bardzo korzystne.

Jestem po 50. Co teraz?

Dla osób, które ukończyły pięćdziesiątkę - też jest wsparcie. Szkolenia, dzięki którym zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności, szkolenia i kursy, dzięki którym nabędziecie, uzupełnicie lub podwyższycie swoje umiejętności - w tym również językowe i informatyczne, staże i praktyki, które pomogą zdobyć doświadczenie zawodowe, pośrednictwo pracy, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe, przyznawane pracodawcom dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracowników powyżej 50. roku życia. Osoby powyżej 50 roku życia pozostające bez zatrudnienia mogą ubiegać się o wsparcie na założenie własnego biznesu, jako osoby w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Możecie skorzystać z pożyczki lub dotacji w wysokości nawet ponad 20 tys. zł.

Gdzie zgłosić się po poradę?

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rudzie Śląskiej ruszy w najbliższy wtorek, 20 września 2022 r. w Urzędzie Miasta Ruda Śląska (plac Jana Pawła II 6) w godzinach od 8.00 do 10.30. Zainteresowani mieszkańcy będą mogli skorzystać z konsultacji w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Punkt będzie zlokalizowany na parterze, przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Dyżur obejmuje bezpłatne konsultacje na temat możliwości pozyskania dotacji z Unii Europejskiej. Informacji będą udzielać pracownicy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Katowicach.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon