Szkoła muzyczna ma już 50 lat!

Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej liczy sobie już pół wieku. W tym trudnym, pandemicznym roku placówka ta świętuje jubileusz 50-lecia istnienia.

Szkolamuzycznaruda

Przypomnijmy, że początkowo funkcjonowała jako Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. W 1996 roku jej patronem został kompozytor i wieloletni dyrygent kapeli katedry warszawskiej Grzegorz Gerwazy Gorczycki, a od 2010 roku w gmachu działa Miejska Szkoła Muzycznej II stopnia. Placówki te połączono w 2011 roku.

Urodziny w pandemii?

Pomimo trudnej sytuacji postanowiono uczcić 50-tkę szkoły. Z tej okazji zaplanowano trzy koncerty.

Jak przystało na charakter naszej szkoły, postanowiliśmy świętować muzycznie. Chcieliśmy rozpocząć już w czerwcu tego roku koncertem inauguracyjnym w wykonaniu naszych pedagogów i absolwentów. Niestety, sytuacja epidemiczna pokrzyżowała nasze plany i musieliśmy odwołać koncert – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, który związany jest ze szkołą od 1990 roku, a kierownictwo w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia objął w 2007 roku.

Dodał też, że październikowe koncerty zostały przeniesione na inny termin. Pierwszy z nich, czyli „Koncert Inauguracyjny”, odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty. Na scenie zaprezentują się pedagodzy oraz absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Publiczność usłyszy m.in. orkiestrę smyczkową, orkiestrę symfoniczną, orkiestrę dętą, chór, chór fletowy, zespoły kameralne - od duetów po skład 9 osobowy, soliści. W programie zaplanowano muzykę filmową, która przypadnie do gustu wszystkim słuchaczom.

Ideą tego koncertu jest pokazanie wszystkich instrumentów, na których odbywa się nauka w ZSM. W ostatnich latach bardzo tych specjalności przybyło, m.in.: altówka, kontrabas, saksofon, obój, puzon, róg czy klawesyn. Na sali koncertowej zainstalowane zostaną również organy, które są jubileuszową specjalnością, bo klasa organów powstała właśnie w tym roku. Na wstępie orkiestra symfoniczna wykona specjalną kompozycję autorstwa naszego nauczyciela, która powstała w trudnym okresie zdalnej pracy, została nagrana przez pedagogów online i stała się swego rodzaju symbolem naszej znakomitej współpracy – wyjaśnia Mirosław Krause.

Drugim będzie „Koncert Świąteczny”. Podczas tego wydarzenia zaprezentowana zostanie historia szkoły oraz Rudy Śląskiej, ale pojawią się także inne tematy muzyczne związane ze świętami.

Pomysłem na motyw przewodni tego wydarzenia jest śląska gwara, która przecież nierozerwalnie związana jest z naszym miastem i do dziś wyróżnia „rudzką muzyczną” na tle innych szkół artystycznych na terenie śląska – podkreśla dyrektor.

Jako ostatni usłyszymy koncert zamykający obchody jubileuszu. Zaplanowano go na czerwiec przyszłego roku. Odbędzie się wtedy kiedy zjazd absolwentów. Jak precyzuje rudzki magistrat, wystąpią wówczas nie tylko pedagodzy i uczniowie, ale także absolwenci szkoły, którzy są znani i rozpoznawalni na całym świecie.

fot. UM w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Premiera spektaklu w MCK w Rudzie Śląskiej

Spektakl "Poprawka, czyli jak się pozbyć narzeczonej"

Stowarzyszenie MusicALL zawiesza działalność

Pożegnanie MusicALL. Stowarzyszenie zawiesza działalność

Muzeum Powstań Śląskich

Poznaj historię Powstań Śląskich w Świętochłowickim Muzeum!

Ruda Śląska Wielki Piec 3 fot Miasto Ruda Śląska

Wielki Piec w konkursie na Śląską Lokację Filmową 2021

Fabryka Margaryny w Rudzie Śląskiej

Dawna Fabryka Margaryny niszczeje

Rudzkie smaki kalendarz 2021

Śledzie w sosie śmietanowo-musztardowym smakiem...

Clock 650753 1280

Dziś w nocy nastąpi zmiana czasu na zimowy