Sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej - raport z sesji Rady Miasta. Coraz więcej zakażeń

Podczas dzisiejszej (21. października) sesji Rady Miasta, wiceprezydent Krzysztof Mejer na wstępie przedstawił raport epidemiologiczny z naszego miasta. Sytuacja jest coraz gorsza.

UM Ruda Śląska
Raport epidemiologiczny z sesji Rady Miasta

Wzrost liczby zakażeń i wyhamowanie liczby mieszkańców przyjmujących szczepionkę - takie informacje przekazał w raporcie międzysesyjnym wiceprezydent miasta, Krzysztof Mejer.

- Od 23 września liczba zakażeń koronawisurem w Rudzie Śląskiej wyniosła już 81. Obserwujemy, że liczba dziennych zakażeń ulega wzrostowi. Niedawno były to 1-2 przypadki dziennie, aktualnie zdarzają się dni z 7-8 zakażeniami. Po raz pierwszy od wznowienia zajęć szkolnych mamy też przypadki zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych. Z powodu zagrożenia koronawirusem na nauce zdalnej przebywa 12 klas z trzech rudzkich szkół - poinformował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Mowa o Zespole Szkół nr 1 (do normalnej nauki jedna klasa wraca jutro), Szkole Podstawowej nr 27 (jedna klasa - wraca do nauki 24 października) i SP nr 15 (10 klas - wracają do nauki stacjonarnej 23 i 25 października)

I dodał, że niewielu rudzian korzysta z akcji szczepień przeciwko COVID-19.

- Martwi nas nikłe zainteresowanie akcją szczepień, która od września wyraźnie wyhamowała. W ciągu ostatnich 4 tygodni liczba rudzian w pełni zaszczepionych zwiększyła się tylko o nieco ponad 1200 mieszkańców. Liczba osób, które otrzymały pierwszą dawkę - nie przekroczyła nawet tysiąca. Aktualnie mamy w mieście 74.823 rudzian w pełni zaszczepionych i 76.714 osób po pierwszej dawce. Wskaźnik zaszczepienia wynosi obecnie 54,8 procenta. Miesiąc temu było to 53,8. Obecnie Ruda Śląska zajmuje 29. miejsce w województwie i 221. w kraju - dodał Krzysztof Mejer.

Po szczepionkę - do Szpitala Miejskiego w Goduli

Choć godulski szpital jest w ciągłej gotowości do szczepienia - chętnych jest bardzo mało.

- Żadna akcja promocyjna nie przynosi efektów, to bardzo przykre, bo przecież szczepionka zabezpiecza nas przed ciężkim przebiegiem choroby i przed hospitalizacją - mówi Katarzyna Adamek, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Chętni na przyjęcie szczepionki mogą się zgłaszać do szpitala praktycznie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Z jednym zastrzeżeniem - by nie tracić dawki - musi się zebrać pięć chętnych osób. Dlatego warto zadzwonić i umówić się na termin, gdy będzie odpowiednia liczba pacjentów.

- Nasz personel medyczny jest już po trzeciej dawce, zgłaszają się po nią też nieliczni mieszkańcy. Czekamy teraz na listopad, kiedy minie sześć miesięcy od drugiej dawki podawanej nauczycielom i będą mogli przyjąć trzecią - dodaje Katarzyna Adamek.

By umówić się na szczepienie w rudzkim szpitalu - wystarczy zadzwonić w godzinach od 7.00 do 15.00 pod nr 32 7795911 lub 32 7795997.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sesja RM odbyła się w trybie zdalnym

Podwyżka cen śmieci - 37 zamiast 41 zł

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie