Święto Niepodległości w Rudzie Śląskiej - msza, biegi i gala "Hanysów"

Jutro 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Co będzie się odbywać w Rudzie Śląskiej? Tradycyjna msza święta w intencji ojczyzny, biegi oraz gala wręczenia „Hanysów”.

Bieg niepodległości
– Święto Niepodległości ma dla nas, Polaków, szczególne znaczenie – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - Po wielu latach niewoli odzyskaliśmy wolność, dlatego tak ważne jest to, żebyśmy właśnie ten dzień przeżywali wspólnie, jednocząc się i przypominając sobie historię naszego narodu. W tym wyjątkowym czasie powinna przepełniać nas duma i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.

Obchody Święta Niepodległości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 w kościele pw. św. Piusa X w dzielnicy Ruda. Całość uświetnią dźwięki Orkiestry Dętej „Bielszowice” pod batutą Zygmunta Kliksa. Zaraz po mszy (około godz. 11.20) prezydent Michał Pierończyk złoży kwiaty przy Mauzoleum Pielerów na cmentarzu parafialnym przy ul. Porębskiej.

29. Biegi Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzone będzie także na sportowo. W halembskim lesie zorganizowane zostaną XXIX Biegi Niepodległości. Start biegu głównego na dystansie 12 km zaplanowany został o godz. 11.15 na bieżni Szkoły Podstawowej Sportowej nr 15. Natomiast o godz. 11.20 rozpocznie się bieg rekreacyjny oraz konkurencja nordic walking na dystansie 4 km. Osoby, które nie zdążyły zapisać się przez internet, mogą zrobić to w dniu zawodów. Uczestnicy biegu głównego zostaną podzieleni na siedem kategorii w zależności od płci i wieku. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni o godz. 13.00. Otrzymają oni puchary oraz nagrody finansowe. Uczestnicy mogą liczyć także na pamiątkowe medale i wezmą udział w losowaniu rowerów.

„Hanysy 2022"

Po raz 26. w Miejskim Centrum Kultury wręczone zostaną „Hanysy”. Gala rozpocznie się o godz. 17.00. „Hanys” to nagroda przeznaczona dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak: teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.

Wywieśmy flagi!

Jak co roku w całej Rudzie Śląskiej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Władze miasta zachęcają, aby rudzianie również w ten sposób uczcili polskie narodowe święto.

- Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów to wydarzenie, o którym pamiętać powinien każdy Polak – zaznacza prezydent Michał Pierończyk. – Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, żeby w tym szczególnym dniu nie tylko wywieszali biało-czerwone flagi, ale także przypinali kokardy w narodowych barwach oraz uczestniczyli w uroczystościach poświęconych wydarzeniom 11 listopada 1918 roku.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Ruda Śląska. Termomodernizacja budynków

Termomodernizacja budynków w Rudzie Śląskiej

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Smieci1

Rudzkie lasy zamieniają się w śmietniki

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej