Święto Niepodległości - co ciekawego Rudzie Śląskiej?

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej upłyną kulturalnie i sportowo. Oczywiście nie zabraknie też mszy świętej w intencji ojczyzny. Prezydent miasta zachęca wszystkich mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonej flagi.

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - w Rudzie Śląskiej będzie uczczona na kilka sposobów. Rozpocznie ją msza święta w intencji ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Nabożeństwo odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Ruda o godz. 10.00.

Oprawę uroczystości zapewni Orkiestra Dęta KWK "Pokój" pod batutą Jacka Kampy.

Po mszy św. (około godz. 11.20) na cmentarzu parafialnym przy ul. Porębskiej złożone zostaną kwiaty przy mauzoleum upamiętniającym poległych w walce o niepodległość Polski.

– To wyjątkowy dzień, kiedy oddajemy hołd wszystkim, dzięki którym cieszymy się wolną i niepodległą Ojczyzną, ale też przypomnienie, że "wolność nie jest dana nam raz na zawsze" – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Trzeba o nią dbać i pielęgnować, by Polska już nigdy nie została wymazana z mapy Europy.

11 listopada będzie świętowany też na sportowo. W halembskim lesie, przy Szkole Podstawowej Sportowej nr 15, odbędą się XXX Biegi Niepodległości. W zawodach można wziąć udział bez względu na przygotowanie czy wiek.

Start biegu głównego na dystansie 12 km o godz. 11.15. Bieg rekreacyjny oraz nordic walking (4 km) rozpocznie się o 11.20.

Zapisać się można przez internet lub na miejscu, w biurze zawodów do godz. 10.45.

O godzinie 17.00 w Śląskim Teatrze Impresaryjnym rozpocznie się 27. gala wręczenia "Hanysów". To nagrody przeznaczona dla wybitnych Ślązaków, ale również osób spoza regionu za ich pracę na rzecz Śląska.

Z kolei jutro, 10 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka - koncert pieśni patriotycznych. Wystąpią Izabela Migocz (śpiew) oraz Katarzyna Rzeszutek (akompaniament). Wstęp jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Rezerwacji można dokonać pod nr tel. 32 248 44 57 lub w siedzibie muzeum.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców do obchodów tego święta i zachęcam do wywieszenia biało-czerwonej flagi – apeluje prezydent. – To najprostszy, a jakże piękny gest będący wyrazem naszego szacunku dla Ojczyzny i pamięci o wydarzeniach 1918 roku.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon