Świetna nowa atrakcja u sąsiadów. Otwarto Strefę Carnall w Zabrzu

W piątek 2 lipca 2021 r. oficjalnie otwarto nową atrakcję turystyczną na Śląsku, czyli Strefę Carnall w Zabrzu. To nadziemna część Sztolni Królowej Luiza. Sprawdź, jakie są tam atrakcje i co będzie się działo z okazji otwarcia.

Strefa Carnall w Zabrzu (nazwana tak od charakterystycznego szybu górującego nad całością, będącego częścią historycznej Kopalni Królowa Luiza), to zespół zabytkowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX wieku. Te poprzemysłowe budynki były rewitalizowane na przestrzeni minionych lat, a część z nich stopniowo oddawana do użytku.

Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza,

ul. Wolności 410, 41-806 Zabrze

bilety.kopalniaguido.pl, tel. (32) 271-40-77

bilety na zwiedzanie Strefy Carnall - 25 zł normalny - 20 zł

Właśnie zakończono ostatni, największy etap prac, i tym samym nadziemna część Sztolni Królowa Luiza została otwarta. Od 2 lipca 2021 można już zwiedzać ten fragment postindustrialnego dziedzictwa Śląska.

Strefa Carnall to też wypoczynek w industrialnym krajobrazie

Można tu nie tylko zwiedzić wystawy związane z historią górnictwa na Śląsku, ale też zrelaksować się przy fontannie, napić się kawy lub piwa w pubie Zmiękczalnia, zjeść rodzinny obiad w bistro Łańcuszkowa, a także zaliczyć chill na leżaku z widokiem na kręcące się koło maszyny wyciągowej Szybu Carnall. Dzieci mogą bezpłatnie skorzystać z atrakcji Parku 12C.

To świetne uzupełnienie funkcjonujących już z powodzeniem tras podziemnych Sztolni Królowa Luiza, m.in. najdłuższej w Europie podziemnej trasy wodnej (w tym unikatowym wyrobisku od 2018 roku turyści pływają łódkami).

Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza:

 1. Łaźnia Łańcuszkowa (jedna z najstarszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsku, tu zaczyna się zwiedzanie strefy i tras podziemnych, znajduje się tu sklepik z pamiątkami oraz punkt obsługi turysty, przestrzeń konferencyjna i bistro)
 2. Kładka
 3. Akumulatorownia (budynek z przełomu XIX i XX w, znajduje się tu wystawa dedykowana historii oświetlenia podziemi, od kaganków łojowych do współczesnych lamp elektrycznych)
 4. Wieża wyciągowa szybu Carnall (31-metrowa wieża z tarasem widokowym, wybudowana w 1915 r.)
 5. Nadszybie szybu Carnall (w pełni wyposażone, udostępnione do zwiedzania)
 6. Budynek maszyny wyciągowej szybu Carnall (znajduje się tu jedyna tego typu ciągle czynna maszyna parowa w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, pochodzi z 1915 r., pokazy pracy maszyny parowej są jedną z największych atrakcji Strefy Carnall)
 7. Maszynownia szybu Prinz Schönaich (zabytkowy budynek z II połowy XIX w., znajduje się tu multimedialna wystawa, poświęcona zagrożeniom i ratownictwu górniczemu).
 8. Kompresorownia (budynek z 1912 r., obecnie znajduje się tu wystawa opowiadająca dzieje Kopalni Królowa Luiza, w centralnej części wystawy można podziwiać elektryczną sprężarkę tłokową z 1936 r.)
 9. Rozdzielnia 6kV (budynek z 1913 r., oryginalne wyposażenie rozdzielni zostało w całości zachowane i poddane pracom konserwatorskim, znajduje się tu wystawa "Kopalnia Edisona. Dzieje elektryfikacji w górnośląskim górnictwie węglowym).
 10. Warsztat elektryczny (budynek z lat 1915-1916, obecnie - przestrzeń eventowa i wystawienniczo-edukacyjna z pokazową kuźnią)
 11. Zmiękczalnia (budynek z 1916 r., obecnie jest tu pub Zmiękczalnia, można napić się piwa czy zjeść czarne pierogi)
 12. Fontanna

Wśród niedostępnych do tej pory obiektów, które zyskały drugie życie, należy wymienić m.in.

 • maszynownię szybu Prinz Schönaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dedykowaną ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach
 • dawny warsztat elektryczny, który zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji cennego wyposażenia Muzeum.
 • Dodatkową atrakcją (kolejnym unikatem w skali Europy!) jest wyremontowana parowa maszyna wyciągowa szybu Carnall, czynna niezmiennie od 1915 r.– pokaz jej działania z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.

Imprezy z okazji otwarcia Strefy Carnall

Dzięki zakończeniu prac rewitalizacyjnych, ten wyjątkowy zespół zabudowań, wzbogacony o nowe atrakcje, będzie doskonałym uzupełnieniem tras podziemnych Sztolni Królowa Luiza, umożliwiając spędzenie całego, aktywnego dnia na poznawaniu górniczej przeszłości regionu.

Otwarcie Strefy Carnall, piątek 2 lipca, od godz. 14

W programie:

 • Zwiedzanie dla starszych odwiedzających i emocjonująca gra terenowa „Misja Ratownicza” dla tych młodszych;
 • Warsztaty z udziałem grupy teatralnej „Lufcik na korbkę”;
 • Pokazy ratownicze, w tym symulator kapsuły ratowniczej;
 • Diabelski młyn;
 • Koncerty: JARECKI o godz. 19:00, gwiazda wieczoru – BOVSKA o godz. 20:00;
 • DJ set na zakończenie;
 • Strefa gastronomiczna;

Na wszystkie atrakcje wstęp wolny

Dla tych, którzy nie dadzą rady dotrzeć w dniu otwarcia, przez całe wakacje czekają następujące atrakcje:

 • Zwiedzanie strefy Carnall (samodzielne lub z przewodnikiem);
 • Emocjonująca gra terenowa dla najmłodszych – podążaj za wskazówkami umieszczonymi na naszej mapie i doprowadź do końca Misję Ratowniczą!
 • Pub wraz z małym ,,co nieco” w budynku dawnej zmiękczalni;
 • „Carnall Festiwal” – od 10 lipca na melomanów i wszystkich spragnionych letniego chillu czeka weekendowy cykl muzyki na żywo i dj-skich setów na świeżym powietrzu.


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon