Świeć przykładem - noś odblaski!

Policjanci, strażacy z rudzkiej OSP, Straż Miejska i dziennikarz Radia Express - rozdali opaski odblaskowe mieszkańcom Rudy Śląskiej. Akcja "Świeć przykładem" prowadzona była w Halembie, Kochłowicach i Wirku.

KMP Ruda Śląska
Opaski odblaskowe znacznie poprawiają widoczność pieszego

Celem wspólnych działań było uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest być widocznym, szczególnie po zmroku.

- Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany jest w ciemne kolory, to kierowca zobaczy go dopiero z odległości około 15 metrów, ale już wyposażonego w element odblaskowy, może zobaczyć z odległości nawet 150 metrów! Niby niepozorny element odblaskowy, a aż dziesięciokrotnie poprawia bezpieczeństwo pieszych - mówi sierż. szt. Mateusz Pandzioch z KMP w Rudzie Śląskiej.

Niewidoczni piesi, nawet ci, którzy po zmroku wchodzą na jezdnię, to zmora wszystkich kierowców. Wiadomo - przepis stanowi o obowiązku noszenia odblasków poza terenem zabudowanym. A o taki w aglomeracji trudno. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto je nosić również w mieście.

- Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu - dodaje Pandzioch.

Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz gdy szybko zapoda zmrok, a warunki atmosferyczne znacznie ograniczają widoczność.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon