Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Ruda. Rozmowa dotyczyły nowych inwestycji

Ruda była gospodarzem trzeciego wiosennego spotkania władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami dzielnic. Tematyka dotyczyła głównie realizowanych oraz zaplanowanych w tej dzielnicy inwestycji, m.in. przebudowy ul. Janasa i Wolności. Mieszkańcy poruszyli także sprawę ostatnich zdarzeń drogowych w rejonie skrzyżowania ul. Piastowskiej i Matejki. W tym przypadku mają zostać zaproponowane rozwiązania, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie.

Ruda

Ponad 70 mln zł warte są w sumie aktualnie realizowane oraz zaplanowane na ten rok inwestycje w dzielnicy Ruda. Obecnie budowlańcy pracują przy budowie mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej zaś drogowcy przy modernizacji ul. Janasa. Dodatkowo w tym roku rozpocząć się mają prace przy przebudowie ul. Wolności i Żeleńskiego. Zaplanowano także rozpoczęcie termomodernizacji 7 budynków wielorodzinnych znajdujących się w miejskim zasobie mieszkaniowym. Realizacja tych wszystkich przedsięwzięć była jednym z głównych tematów spotkania władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami dzielnicy Ruda.

Nim szczegółowo omówiono tegoroczne dzielnicowe inwestycje, grupa mieszkańców ul. Dunajewskiego zgłosiła problem z nowym oznakowaniem ulicy, które spowodowało problemy z parkowaniem w tym rejonie. Sprawa ta ciągnie się już kilka lat. Okazuje się, że część mieszkańców postulowała o wprowadzone właśnie zmiany, uzasadniając je kwestiami bezpieczeństwa. – Trzeba wypracować takie rozwiązanie, żeby każda ze stron mogła je zaakceptować. Zapraszam wszystkie strony na spotkanie do urzędu, gdzie w gronie m.in. fachowców od bezpieczeństwa ruchu drogowego mam nadzieję uda nam się wypracować jakiś kompromis – zapowiedziała Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

Prezydent miasta zapowiedziała także dokładne przeanalizowanie ostatnich zdarzeń drogowych, które miały miejsce w rejonie skrzyżowania ul. Piastowskiej z ul. Matejki. – Niestety ul. Piastowska w ostatnich tygodniach stała się bardziej ruchliwa. Coraz częściej kierowcy poruszający się w kierunku Bytomia wybierają ten wariant podróży. Służby mają już pierwsze przemyślenia, zaproponują także rozwiązania, które powinny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu – poinformowała.

Realizowane w dzielnicy Ruda inwestycje omówił z kolei wiceprezydent Krzysztof Mejer. Poinformował m.in. o zakończeniu pierwszego etapu przebudowy ul. Janasa, który obejmował budowę kanalizacji przy ul. Skłodowskiej. - Prace w tym miejscu praktycznie już się zakończyły. Do odtworzenia została jedynie ostateczna warstwa jezdni. Finalizacja tego etapu inwestycji oznacza, że ciężar robót przerzucony zostanie teraz na ul. Janasa. Już od wczoraj obowiązuje w tym rejonie nowa organizacja ruchu – powiedział.

Obok gruntownej modernizacji ul. Janasa drugą kluczową inwestycją drogową w tej części miasta ma być kompleksowa przebudowa ul. Wolności. W ogłoszonym przez miasto przetargu wpłynęły cztery oferty. Najtańsza z zaproponowanych przez wykonawców cen to około 59 mln zł, a najdroższa opiewa na kwotę ponad 73,5 mln zł. Przed ostatecznym rozstrzygnięciem postępowania przetargowego przeprowadzona zostanie jeszcze aukcja elektroniczna. – Liczymy, że wpłynie ona korzystnie na osiągnięcie ceny za realizację tego zadania. Niestety aktualna sytuacja na rynku nie napawa optymizmem. Praktycznie z dnia na dzień rosną ceny materiałów, szczególnie tych wykorzystywanych w drogownictwie, czyli stali, kruszywa, czy betonu – podkreślał Krzysztof Mejer.

W tym roku władze miasta chcą także rozpocząć prace przy przebudowie ul. Żeleńskiego. Inwestycja ta zgłoszona została w zakończonym w marcu naborze na dofinansowanie w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a wnioskowana kwota to 1,3 mln zł. Wyłoniony już został wykonawca, który najpierw zaprojektuje, a później wybuduje miejsca parkingowe przy Szkole Podstawowej Nr 3 przy ul. Norwida. Ta inwestycja realizowana będzie w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego miasta na 2022 r.

Sporo się będzie działo jeśli chodzi o inwestycje związane z gospodarką mieszkaniową. Od stycznia trwa budowa mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej. Aktualnie realizowane są prace ziemne.
W tym roku mają się natomiast rozpocząć termomodernizacje wielorodzinnych budynków mieszkalnych znajdujących się w miejskim zasobie mieszkaniowym. Chodzi o budynki przy
ul. Janasa 13, Janasa 15, Janasa 17, Janasa 21, Szczęść Boże 62, 62A, 62B, 62C, Chopina 3, Zabrzańskiej 23. Część z nich będzie podłączana także do nowego źródła ciepła.

Władze starają się także o kolejne pieniądze na inwestycje realizowane w dzielnicy. M.in. jeden ze złożonych do ostatniego naboru wniosków na dofinansowanie inwestycji w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy budowy odcinka trasy N-S od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej. Chodzi tu o kwotę 65 mln zł. Rozstrzygnięcia konkursu jeszcze nie było.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory wzięło w nich udział blisko 7,5 tys. osób.

Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej wiosennej edycji odbędzie się w najbliższy poniedziałek
11 kwietnia o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 36 w Orzegowie i będzie dedykowane mieszkańcom Goduli oraz Orzegowa.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon