Spotkanie Grażyny Dziedzic z Markiem Wesołym. Powód? Niepokojący stan oświaty w Rudzie Śląskiej

170233184 3850154268373855 930968682150868197 n

Wczoraj, w poniedziałek 12 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic z Markiem Wesołym - posłem na Sejm RP.

Celem spotkania było omówienie najbardziej palących problemów naszego miasta i regionu.

"Rozmawialiśmy m.in. o rozbieżnościach pomiędzy zaplanowaną na ten rok dla Rudy Śląskiej wysokością subwencji oświatowej a ostatecznie przyznanymi środkami, które są mniejsze o ponad 1,5 mln zł od pierwotnej kwoty. Pan Poseł zadeklarował, że w tej sprawie złoży interpelację. Mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości uda się uniknąć sytuacji, że prognozy finansowe, stanowiące podstawę do planowania miejskiego budżetu, znacząco różnią się od stanu faktycznego, przez co zaburzają nasze dochody i wydatki. Ten stan rzeczy nie jest problemem tylko naszego miasta, ale także innych samorządów, dlatego też cieszę się, że w tej sprawie mówimy jednym głosem" - mówi Grażyna Dziedzic.

Finansowanie oświaty w Rudzie Śląskiej

Ten temat jest szczególnie ważny, ponieważ subwencja oświatowa nie pokrywa kosztów funkcjonowania szkół, a także nie wystarcza na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników sektora oświaty. W stosunku do ponoszonych kosztów symboliczne są także dotacje przekazywane z budżetu państwa na wychowanie przedszkolne. W związku z tym w 2020 roku do zadań oświatowych z miejskiej kasy trzeba było dopłacić prawie 104,6 mln zł, przy czym prawie 58,5 mln zł do wynagrodzeń pracowników szkół i przedszkoli.

"Było to pierwsze takie nasze spotkanie, ale na pewno nie ostatnie. Uzgodniliśmy z Panem Posłem, że będziemy omawiać sprawy miasta cyklicznie, bo współpraca na szczeblu samorządowym i parlamentarnym jest niezwykle ważna i może przynieść pozytywne efekty. Wspomnę przy tym, że Pan Poseł już zaproponował realizację trzech inwestycji, które są korzystne dla Rudy Śląskiej. Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli wspólnie to ogłosić." - dodaje Grażyna Dziedzic.

fot. facebook Grażyny Dziedzic

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon