Spółki górnicze odwołują "barbórki" i karczmy piwne. Może się odbędą, ale w "późniejszym terminie"

Nie będzie centralnych "barbórek", dużych imprez lokalnych ani karczm piwnych. Spółki węglowe odwołały z powodów pandemicznych tradycyjne, górnicze uroczystości i spotkania.

premier.gov.pl
Barbórek w tym roku nie będzie - taką decyzję podjęły JSW i PGG

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że zaplanowane w listopadzie i grudniu uroczystości barbórkowe zostaną odwołane. Oznacza, to że jednostki organizacyjne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW muszą zrezygnować z organizacji "barbórek".

- Mając na względzie bieżące informacje w odniesieniu do skali zachorowań na COVID-19, konieczność zapewnienia reżimu sanitarnego, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników, zarząd JSW SA podjął decyzję o odwołaniu uroczystości związanych z obchodami barbórkowymi w bieżącym roku - napisali do dyrektorów kopalń wchodzących w skład grupy kapitałowej prezesi Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W piśmie zobowiązano dyrektorów kopalń do odwołania lub przeniesienia na późniejszy termin uroczystości barbórkowych, w tym akademii i biesiad.

– Jeżeli sytuacja tego wymaga, to trudno. Najważniejsze jest to, abyśmy mieli gdzie pracować. Czas na zabawę na pewno kiedyś będzie. Szczęść Boże! - komentuje jeden z pracowników JSW

Podobną decyzję podjął zarząd polskiej Grupy Górniczej.

- Rozważamy wycofanie się z uroczystości centralnych. Na dniach zostanie podjęta decyzja, może nawet jutro. W przypadku kopalń wydaliśmy zalecenie, by uroczystości barbórkowe pozostały tylko w okrojonym zakresie. Może to oznaczać, że będą tylko msze i wręczenie odznaczeń w ramach kameralnych spotkań. Podobnie z biesiadami - za to wprawdzie odpowiadają związki zawodowe, ale z tego co słyszałem - zostały odwołane - powiedział nam Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

COVID-19 w spółkach górniczych

8 listopada Jastrzębska Spółka Węglowa za pośrednictwem twittera poinformowała, że wśród pracowników jest 13 zarażonych koronawirusem. Od początku epidemii zainfekowanych zostało 5937 pracowników JSW, do dziś wyzdrowiało 5885 osób. Na kwarantannie przebywa 61 pracowników - relacjonuje na twitterze JSW.

W Polskiej Grupie Górniczej stan na 9. listopada wygląda następująco: 53 osoby zakażone, 61 przebywa na kwarantannie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon