Ślisko na drogach - coraz więcej potrąceń pieszych. Uważajcie!

Ostrożność muszą zachować wszyscy - kierowcy i piesi. Dla pierwszych zaskoczeniem może być śliska nawierzchnia wydłużająca drogę hamowania, drudzy - po prostu muszą brać pod uwagę fakt, że w kontakcie z samochodem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. W ciągu kilku tygodni na drogach województwa śląskiego zginęło ich już dziesięciu...

Dziesięć ofiar potrąceń, w tym pięć na oznakowanych przejściach dla pieszych - to bilans zaledwie kilku tygodni tego roku. Do tragedii doszło w dużych miastach, najczęściej na oświetlonych przejściach. W Gliwicach, Chorzowie, Mysłowicach czy Pyskowicach - zawinili kierujący. W jednym przypadku na dziesięć winny był pieszy.

- Tylko wczoraj na zabrzańskich drogach doszło do dwóch potrąceń pieszych. Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 6.20 przy ulicy 3 Maja, gdzie 47-letnia kierująca Fordem, potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 42-letnią kobietę, w wyniku czego trafiła do szpitala. Do kolejnego zdarzenia doszło kilkanaście minut później przy ulicy Bytomskiej, gdzie 49-letni kierujący Seatem potrącił 61-letniego mężczyznę, który przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. W wyniku zdarzenia poszkodowany również trafił do szpitala - mówi mł. asp. Adam Strzodka z zabrzańskiej policji.

Jak się zachować przed przejściem dla pieszych?

Przepis kodeksu drogowego nakazuje zmniejszenie prędkości kierowcom pojazdów w okolicy przejść dla pieszych i zachowanie szczególnej ostrożności. Należy też bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub wchodzącemu na nie. Krótko mówiąc - trzeba mieć oczy dookoła głowy i myśleć za pieszych. Bo ci, niestety - w wielu przypadkach nie zwracają w ogóle uwagi na ruch uliczny. Do tego ciemne ubranie, szarówka, oślepienie światłami samochodów jadących z przeciwka i... tragedia gotowa. Bo noszących elementy odblaskowe jest jak na lekarstwo. Policja wprawdzie zaleca noszenie takowych dla własnego bezpieczeństwa, ale skoro są nieobowiązkowe w terenie zabudowanym, to wiadomo.

Piesi też mają obowiązki

Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię:

  • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kto pamięta o podstawowej zasadzie, której uczono dekady wstecz? Zatrzymaj się, a następnie spójrz w lewo, później w prawo, jeszcze raz w lewo i jeśli czujesz się bezpiecznie, to skorzystaj z oznakowanego przejścia dla pieszych.

Pamiętajcie - kierowca może was nie zauważyć. Przejście dla pieszych nie daje immunitetu na życie!


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Różnica widoczności pieszego z odblaskami i bez

Odblaski ratują życie - kolejna edycja "Świeć przykładem"

Jumaki

Złapał złodziejki perfum z Rossmana. Rozpoznał je na ulicy

Cwiczenia 7 wpr

Zobacz wideo z ćwiczeń antyterrorystów, wojska i pogotowia

Swieto policji 2021

Awanse dla zasłużonych policjantów z Rudy Śląskiej

Falszywy policjant3

Wpadli kolejni oszuści. Okradali seniorów.

Falszywy policjant

Fałszywy policjant wpadł dzięki czujności...

Tir

TIR leży na DTŚ. Utrudnienia w ruchu.