Śląsk żeglarstwem stoi. I szantami. Rozpoczyna się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song”

Kolejne wydarzenie związane z wodą. Tym razem jej powierzchnią. O tym, że Śląsk był swego czasu kuźnią żeglarskich talentów - nie trzeba przekonywać. Prawie każdy większy zakład pracy miał nie tylko klub żeglarski, ale i bazę nad którymś z polskich jezior. Dziś pozostały po nich... szanty. I na tę nostalgiczną podróż po lepszych, minionych czasach - zaprasza bielszowicki Dom Kultury.

Cmok Song
Szanty nieodłącznie kojarzą się ze... Śląskiem

Tegoroczna edycja Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song” upłynie w rytmie szant. Żeglarskich i marynarskich piosenek, które od zarania żeglowania towarzyszyły ludziom morza.

Jak zapowiada organizator - blisko 400 uczestników po raz 29-ty już zaprezentuje swoje wokalne i muzyczne talenty. Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty artystyczne i profilaktyczne. A w festiwalu udział wezmą przedstawiciele wszystkich środowisk harcerskich, dziecięce i młodzieżowe grupy wokalne i wokalno-instrumentalne, soliści, zespoły i duety.

- Przed nami trzy dni pełne muzyki, śpiewu i doskonałej zabawy, na które nasi harcerze czekali z niecierpliwością. Tym razem tematem przewodnim festiwalu jest piosenka szantowa i żeglarska – mówi Marianna Strzeja, komendant festiwalu. – Głównym założeniem festiwalowych zmagań jest oczywiście sprawdzenie swoich sił wokalnych i muzycznych przez młodych ludzi na deskach profesjonalnej sceny i poddanie się ocenie jury, które składa się zawsze z zawodowych muzyków lub absolwentów szkół i akademii muzycznych. Chcielibyśmy, żeby dzięki temu festiwalowi młodsi uczestnicy oswoili się z tzw. „wielką sceną”, a starsi mogli pochwalić się swoim talentem oraz dorobkiem wokalnego wokalnym i instrumentalnym.

Dziś rozpoczęły się warsztaty, jutro planowane są przesłuchania uczestników, zaś w niedzielę o godzinie 14.00 - koncert finałowy.

Organizatorem festiwalu jest Komenda Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej im. hm. Łucji Zawady, a komendantem festiwalu od tego roku jest Marianna Strzeja.

Dom Kultury w Rudzie Śląskiej–Bielszowicach zaprasza wszystkich, którym żeglowanie jest bliskie sercu. A szanty nie schodzą z ust.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon