Sierpień 80 wzywa PGG do nadpłaty górnikom pomniejszonych zarobków

Komisja Zakładowa WZZ „Sierpień 80” w Polskiej Grupie Górniczej apeluje o zgłaszanie się do niej do wszystkich pracowników spółki, którzy otrzymali pomniejszone wypłaty za styczeń oraz „czternastki”. Związkowcy zapowiadają, że po sprawdzeniu i przeliczeniu straty przez służby PGG domagać się będą jej jak najszybszego nadpłacenia.

M. Wroński
Kopalnia Ruda, ruch Bielszowice

We wtorek pracownicy Polskiej Grupy Górniczej otrzymali „czternastkę”, jak zwyczajowo określa się nagrodę roczną. Jej wypłacie towarzyszyła jednak przykra niespodzianka – skumulowanie się kwot „czternastki” i wypłaty za styczeń sprawiło, że część pracowników wypadła poza określony w Polskim Ładzie limit dochodów upoważniający do skorzystania z ulgi dla klasy średniej. W efekcie na paskach zobaczyli mniejsze kwoty aniżeli to, co spodziewali się ujrzeć.

- Straty dla różnych pracowników tylko na 14-tce wynoszą od 500 do nawet 2500 złotych. Podobnie jak inne grupy zawodowe górnicy stali się ofiarami niechlujstwa i niekompetencji rządzących. Pomimo oświadczeń Premiera i jego urzędników, że na wprowadzeniu Polskiego Ładu nikt nie straci, ponad 60 proc. górników straciło ogromne sumy. W podobnej sytuacji byli posłowie, którym straty natychmiast wyrównano. Nie jesteśmy gorsi – pisze w swoim oświadczeniu Komisja Zakładowa WZZ „Sierpień 80” argumentując, że skoro można było nadpłacić posłom utraconą część zarobków, to można to również natychmiast zrobić w stosunku do innych grup zawodowych

W związku z sytuacją "Sierpień 80" apeluje o zgłaszanie się do biura Związku wszystkich pracowników, którzy stracili na Polskim Ładzie z potwierdzeniem wypłaty i szacunkowym wyliczeniem strat.

- Po sprawdzeniu i przeliczeniu straty przez służby PGG domagać się będziemy jak najszybszego nadpłacenia wyliczonej straty. Każdy pracownik, który poniósł stratę będzie ją miał nadpłaconą w możliwie krótkim czasie – czytamy w oświadczeniu „Sierpnia 80”.

Wcześniej w wewnętrznym komunikacie skierowanym do pracowników spółki władze PGG zapowiedziały, że do końca lutego przeprowadzone zostaną „szczegółowe analizy”, które pozwolą określić finansowe skutki łącznego wynagrodzenia w kontekście nowych regulacji podatkowych. Zwróciły ponadto uwagę, że rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpi ostatecznie w rozliczeniu rocznym.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

KWK Pokoj Szyb Ruda Slaska MIW

PGG ostatecznie pozbyła się kopalni "Pokój"

Ruch Pokój kopalni Ruda

Wzrosną pensje w PGG. Znamy kwoty

Rafał Jedwabny w siedzibie PGG

Górnicy okupujący siedzibę PGG Wigilię spędzą w domach

KWK Piast-Ziemowit również jest na liście kopalń wydobywających bez opinii środowiskowej

Co najmniej 9 śląskich kopalń działa nielegalnie

Ruda Śląska kopalnia Bielszowice 2

Ciało drugiego górnika z Bielszowic nadal pod ziemią

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej