Rząd zachęca do szczepień: Jeśli się zaszczepisz, czekają Cię korzyści

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 będzie darmowa i w pierwszej kolejności trafi do lekarzy, osób starszych oraz służb mundurowych.

Nurse 4967171 1280

We wtorek, 8 grudnia, rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Zapowiedziano też, że do 12 grudnia trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Każdy może zgłosić swoje uwagi do projektu. Gotowa strategia zostanie przyjęta 15 grudnia.

Naszym celem jest przeprowadzenie programu szczepień, dzięki któremu mamy uzyskać odporność populacji. Jest to jedna z największych operacji logistycznych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Cały proces będzie przeprowadzony w sposób przyjazny dla obywateli – powiedział minister Michał Dworczyk.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie w jak najkrótszym czasie wystarczającej ilości bezpiecznych, skutecznych i darmowych szczepionek. Ich przyjmowanie ma być dobrowolne.

Punkty szczepień zostaną ulokowane stacjonarnie w placówkach POZ lub w innych placówkach medycznych, a także w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych. Zaszczepić będzie się można także dzięki mobilnym zespołom szczepiącym.

Będzie utworzony centralny rejestr osób zaszczepionych aby m .in. analizować ewentualne niewłaściwe odczyny poszczepienne. Wszystkie te informacje będą gromadzone i jawne na poziomie statystyk, tak byśmy wszyscy mieli informacje jawną – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak informują przedstawiciele rządu szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Na obecnym etapie specjaliści z 27 krajów UE dokonują oceny dokumentacji. Następnie do 29 grudnia na posiedzeniu Europejskiej Agencji Leków planowane jest głosowanie ekspertów z krajów członkowskich. Wspomniany proces zakończy się wydaną kilka dni później decyzją Komisji Europejskiej. Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.

Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego porozumienia o ustanowieniu wspólnego mechanizmu zakupów szczepionek z wyprzedzeniem3 . Wielkość zamówień jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Harmonogram dostaw jest taki sam dla wszystkich krajów.
Według stanu na 7 grudnia 2020 r. KE podpisała 6 umów zakupu z wyprzedzeniem: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer / BioNTech (11 listopada) oraz CureVac oraz Moderna. Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów, bez Sanofi-GSK.

Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności?

Szczepionka najpierw trafi do pracowników sektora ochrony zdrowia (personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych). W dalszej kolejności zaszczepieni zostaną pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych oraz służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialne.

Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Wiadomo już, że w drugim etapie na szczepionkę mogą liczyć kluczowe grupy zawodowe: pracownicy sektora edukacji, pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych) i osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Natomiast w trzecim etapie przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nastąpi też powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
Projekt poddany konsultacjom dostępny jest TU!

Benefity dla zaszczepionych

Jak czytamy w projekcie, przyjęcie szczepionki będzie potwierdzony przez specjalny system i będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. Zgodnie z zapowiedziami rządu, osoby zaszczepione będą mogły korzystać z licznych korzyści. Jakich? Między innymi bez dodatkowych testów będą mogły korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia. Co więcej nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Jednakże największym plusem będzie możliwość zrezygnowania z noszenia maseczek. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon