Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepionki

Od dziś, 24 września, wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat będą mogły otrzymać przypominającą szczepionkę marki Pfizer. W grupie, która może rejestrować się na trzecią dawkę jest też personel medyczny mający kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2. Szczepionkę można przyjąć nawet, jeśli wcześniej przyjęto dawki innych specyfików. Jedyne ograniczenie - 6 miesięcy przerwy od ostatniego zaszczepienia.

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca
Szczepionka

Okazuje się, że "przypominająca" dawka trzecia może być podawana szerszej grupie osób, które do tej pory były wykluczone - otrzymującym aktywne leczenie przeciwnowotworowe, po przeszczepach narządowych przyjmującym leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne, po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich dwóch lat, z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności, z zakażeniem wirusem HIVk, leczonych aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innymi lekami, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną, dializowanych przewlekle z powodu niewydolności nerek.

– Na ostatnich posiedzeniach Rady Medycznej rozmawialiśmy o zabezpieczeniu osób narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Wypracowana została wspólna rekomendacja, aby po 6 miesiącach stosować dawkę przypominająca szczepienia u osób najbardziej narażonych, by chronić je w możliwie najlepszy sposób – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce wykonano już blisko 37 milionów szczepień przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawkę przyjęło 19,659 mln osób, a w pełni zaszczepionych jest już ponad 19,259 mln obywateli.

Jak się zarejestrować?

Proces jest taki sam, jak w przypadku poprzednich dawek:

  • bezpłatna infolinia 989
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333
  • pobliski punkt szczepień

Wczoraj w Polsce zgłoszono 974 przypadki zakażenia koronawirusem. Jak zapowiedział kilka dni temu minister zdrowia - po przekroczeniu granicy tysiąca zakażeń dziennie - rząd rozważy ponowne wprowadzenie obostrzeń sanitarnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lockdown

Strefy żółte i czerwone - Polska będzie podzielona

bezpieczne wakacje

Akcja policji " Bezpieczne wakacje"

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Akcja pieszy

Akcja „Bezpieczne skrzyżowania”

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie