Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepionki

Od dziś, 24 września, wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat będą mogły otrzymać przypominającą szczepionkę marki Pfizer. W grupie, która może rejestrować się na trzecią dawkę jest też personel medyczny mający kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2. Szczepionkę można przyjąć nawet, jeśli wcześniej przyjęto dawki innych specyfików. Jedyne ograniczenie - 6 miesięcy przerwy od ostatniego zaszczepienia.

ARC
Szczepionka

Okazuje się, że "przypominająca" dawka trzecia może być podawana szerszej grupie osób, które do tej pory były wykluczone - otrzymującym aktywne leczenie przeciwnowotworowe, po przeszczepach narządowych przyjmującym leki immunosupresyjne lub terapie biologiczne, po przeszczepie komórek macierzystych w ciągu ostatnich dwóch lat, z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności, z zakażeniem wirusem HIVk, leczonych aktualnie dużymi dawkami kortykosteroidów lub innymi lekami, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną, dializowanych przewlekle z powodu niewydolności nerek.

– Na ostatnich posiedzeniach Rady Medycznej rozmawialiśmy o zabezpieczeniu osób narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Wypracowana została wspólna rekomendacja, aby po 6 miesiącach stosować dawkę przypominająca szczepienia u osób najbardziej narażonych, by chronić je w możliwie najlepszy sposób – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce wykonano już blisko 37 milionów szczepień przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawkę przyjęło 19,659 mln osób, a w pełni zaszczepionych jest już ponad 19,259 mln obywateli.

Jak się zarejestrować?

Proces jest taki sam, jak w przypadku poprzednich dawek:

  • bezpłatna infolinia 989
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333
  • pobliski punkt szczepień

Wczoraj w Polsce zgłoszono 974 przypadki zakażenia koronawirusem. Jak zapowiedział kilka dni temu minister zdrowia - po przekroczeniu granicy tysiąca zakażeń dziennie - rząd rozważy ponowne wprowadzenie obostrzeń sanitarnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon