Ruszają spacery historyczne w dzielnicach. Na początek - Orzegów

W najbliższą sobotę (10 lutego) odbędzie się pierwszy z zaplanowanych na ten rok spacerów historycznych po dzielnicach Rudy Śląskiej. Na początek odwiedzimy Orzegów.

UM Ruda Śląska
Ruda Slaska Orzegow Koksownia

65 lat skończyła Ruda Śląska - jedno z najbardziej śląskich (patrz: wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 r.) miast naszego regionu. Miasto patchwork, pozlepiane z funkcjonujących wcześniej na tym terenie gmin. Miasto, w którym u wielu mieszkańców tożsamość dzielnicowa przeważa nad tożsamością miejską.

I właśnie do dzielnic Rudy Śląskiej na serię spacerów historycznych w ciągu najbliższego roku zaprasza tamtejsze Muzeum Miejskie. Pierwszy z nich odbędzie się w najbliższą sobotę (10 lutego). Celem będzie Orzegów – miejsce, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1313 i w którego historii obecne są takie postacie jak Karola Godula (słynny przemysłowiec nabył ten teren w 1826 r.), Joanna Gryzik (odziedziczyła majątek „króla cynku”) oraz rodzina Schaffgotschów. Samodzielność Orzegowa skończyła się w 1951 roku, kiedy został przyłączony do Rudy.

Zbiórka o godzinie 11.00 przy koksowni (ul. A. Hlonda 52). Spacer potrwa ok. 2 godzin, udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Grupę poprowadzi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Ruda Slaska Rynek

Może Cię zainteresować:

Dlaczego najbardziej śląskie miasto Śląska to Ruda Śląska? "Tu śląskość zawsze była zupełnie oczywista"

Autor: Michał Wroński

05/01/2024

Część terytorium obecnej Rudy Śląskiej w okresie międzywojennym

Może Cię zainteresować:

Ruda, największy patchwork Śląska. Miasto pozszywane z wsi, przysiółków, osad i... miast

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2022

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Tak ma wyglądać wielki piec huty Pokój w nowym życiu. Inwestycja w Rudzie Śląskiej pochłonie niemal 100 mln zł

Autor: Michał Wroński

22/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon