Rudzkie Bractwo Kurkowe ma już 30 lat!

Najbliższe sobota i niedziela upłyną pod znakiem obchodów jubileuszu trzech dekad działalności Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska. Zostało powołane z inicjatywy 15 braci założycieli w 1992 roku, jednak świętowanie okrągłej rocznicy przesunięto z powodu pandemii.

Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska
Pasowanie nowego członka - zgodnie z tradycją

Uroczystości jubileuszowe bractwa rozpoczną się zbiórką członków bractwa i gości o godzinie 9.00 na parkingu MCK. Stamtąd wszyscy, ze sztandarami i orkiestrą dętą, przemaszerują do kościoła pw. św. Pawła na mszę.

Po mszy świętej w intencji byłych i obecnych członków Bractwa - uczestnicy przeniosą się na stadion GKS Grunwald w Halembie, gdzie rozpoczną się uroczystości rocznicowe - w tym tradycyjny wybór Króla Kurkowego Bractwa AD 2023, wręczenie odznaczeń i wspólne biesiadowanie.

Niedziela z kolei upłynie Braciom na strzelnicy w Kochłowicach - podczas zawodów o tarczę prezydenta miasta i na strzelaniu charytatywnym.

Rudzkie Bractwo Kurkowe liczyło początkowo 25 członków, a pierwszym Hetmanem został Henryk Kunik, ówczesny dyrektor Huty "Pokój". Stowarzyszenie kultywuje tradycję i kulturę miasta oraz regionu, a jego członkowie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych spotkaniach bractw i turniejach strzeleckich. W roku 1993 rudzkie Bractwo przyjęto do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Obecnie zrzesza ono 26 członków oraz 2 kandydatów, a Hetmanem jest Jan Detko.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic