Rudzianka oszukana na aplikację AnyDesk. Ktoś wypłacił z jej konta pieniądze

Oszustwo "na aplikację AnyDesk" jest coraz bardziej powszechne. W święta Bożego Narodzenia dała się oszukać w ten sposób mieszkanka Rudy Śląskiej. Straciła pieniądze.

Pixabay
Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Tym razem ofiarą oszustów padła rudzianka.

W niedzielę 26 grudnia 2021 r. do rudzkich policjantów zgłosiła się kobieta, która została oszukana przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Kobieta odpowiedziała na kontakt z reklamy oferty inwestycyjnej, a osoba, która się do niej odezwała, tłumaczyła, w jaki sposób będzie wyglądał proces "inwestycji".

Oszuści przekonali ofiarę, że konieczne będzie zainstalowanie programu AnyDesk. Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym, na przykład telefonem. Zwykle jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania, wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej.

Uwaga na podejrzane wiadomości "od znajomych". Oszuści włamują się na konta facebook'owe i proszą o pieniądze

Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem.

Tak było i w tym przypadku. Oszust, po uzyskaniu dostępu do telefonu pokrzywdzonej, wykorzystał aplikację bankową do wygenerowania kilku kodów pozwalających na wypłatę pieniędzy z bankomatu. Niestety, odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego po raz kolejny policja apeluje o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, w tym instalowaniu nieznanego oprogramowania na komputerach czy telefonach.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon