Rudzianka handlowała w domu "lewymi" papierosami. Jaką może dostać grzywnę?

Policjanci z wydziału do zwalczania przestępstw gospodarczych namierzyli domowy "minikiosk" z papierosami. Okazało się, że na jednym z osiedli w Bykowinie można było się zaopatrzyć w tanie papierosy bez akcyzy.

Policja.pl
Paierosy

66-latka z Bykowiny prowadziła sprzedaż "lewych" papierosów w swoim mieszkaniu. Śledczy znaleźli u niej kilkaset paczek bez znaków akcyzy. Kobieta została zatrzymana. Obecnie trwa szacowanie, ile papierosów wprowadziła do obrotu i na jaką kwotę zostały uszczuplone wpływy do Skarbu Państwa z tytułu jej działalności. Za wprowadzanie do obrotu towarów bez znaków akcyzowych Artykuł 63a Kodeksu Karnego Skarbowego przewiduje karę grzywny do 720 stawek dziennych, karę pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.

Ile wynosi stawka dzienna i jaką grzywnę można dostać?

Wymierzając karę grzywny sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa - 720. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

  • Najniższe wynagrodzenie w 2022 roku to 3010 złotych, stawka dzienna wynosi więc od 100,33 zł do 40 132 zł.
  • Kara grzywny nie może więc być niższa niż 1003,30 złotych, za to jej maksymalny pułap to 28.895.040 zł.

Widełki są więc znane - reszta w gestii sądu.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon