Rudzcy Mikołaje pobiegną dla Olafa

Już w najbliższy wtorek, 6 grudnia, po raz dziesiąty rudzcy Mikołaje pobiegną spełnić marzenie chorego dziecka. W tym roku Święty Mikołaj odwiedzi 5-letniego Olafa.

- Jak co roku, 6 grudnia, będziemy spełniać marzenie jednego chorego dziecka. I jak co roku, od 10 lat chcemy, by rudzianie mogli spełnić marzenie kogoś, kto bardzo, bardzo choruje. Ale w swej chorobie nie zapomina o tym, że marzenia się spełniają i są na świecie ludzie, którzy pomagają te marzenia spełnić - mówi Aleksandra Poloczek, współinicjatorka rudzkiego biegu charytatywnego.

O czym marzy Olaf? Jak to facet. O dobrej furze.

- Wraz z Fundacją "Mam Marzenie" będziemy chcieli spełnić marzenie Olafa. Ma 5 lat, jest chory, ale marzy o samochodzie. Samochód ma być czerwony lub czarny i musi być akumulatorowy. Po to, by Olaf mógł wozić swoją siostrę - dodaje Ola Poloczek.

Każdy chętny do udziału w biegu, w ramach wpisowego, może przekazać dowolny datek.

- Za zebrane pieniądze kupimy ten samochód i przekażemy Olafowi w imieniu wszystkich rudzian chcących pomagać i chcących sprawić, by rynek w Nowym Bytomiu po raz dziesiąty stał się najgorętszym miejscem na świecie - mówi Ola.

Wymarzona bryka Olafa kosztuje około 3 tysięcy złotych.

– Fundacja "Mam Marzenie", której Olaf jest podopiecznym, zebrała już część potrzebnej kwoty. Jednak zachęcam mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy nie są obojętni na los na drugiego człowieka, żeby przyszli na rynek i podarowali wspaniały mikołajkowy prezent, a przy okazji zrobili ogromną radość temu małemu chłopczykowi – dodaje.

Biegają i pomagają od 10 lat

Zainicjowane przez rudzki MOSiR i Fundację "Mam Marzenie" biegi mikołajkowe wrosły w harmonogram miejskich imprez charytatywnych. Zaczęło się od próby spełnienia marzenia Zuzi w roku 2012. Dziewczynka chciała jechać wraz z rodziną do Disneylandu. Marzenie zostało spełnione. Bohaterem roku 2013 był cierpiący na wrodzoną wadę serca ośmioletni Kacper. W roku 2014 Mikołaje spełnili marzenie Dominika, zaś bieg w roku 2015 przyniósł ze sobą realizację marzeń Oliwii i Alana. Następnie w 2016 roku uczestnicy biegu postanowili spełnić marzenie sześcioletniej Kornelii, a w 2017 i 2018 roku chorych na glejaka Oli i Kacperka. Natomiast w 2019 roku bohaterką była czternastoletnia Wiktoria, która zmaga się z histiocytozą. Z kolei w 2021 roku bieg został zorganizowany dla Zosi zmagającej się ze złośliwym nowotworem kości.

- Zuzia, Kacper, Dominik, Alan, Oliwia, Kornelia. Ola, Kacperek, Wiktoria - to dzieci, którym Ruda Śląska pokazała, że jesteśmy wszyscy odpowiedzialni nie tylko za człowieka, ale też za jego marzenia. Zwłaszcza za marzenia tych, którzy na co dzień przebywają w białych ścianach szpitali, podłączeni do aparatur podtrzymujących ich funkcje życiowe. Chcemy tym dzieciom pokazać, że nie są same w swym cierpieniu. I że my, dorośli, ich koledzy, przyjaciele - chcą wspomóc leczenie poprzez spełnienie ich marzeń - mówi Ola Poloczek.

Tegoroczny „Bieg Mikołajów” skierowany jest przede wszystkim do uczniów rudzkich szkół, którzy będą mogli w tym dniu poświęcić kilka godzin, żeby pomóc w spełnieniu marzenia pięcioletniego Olafa. Jednak w sportowej rywalizacji mogą wziąć udział także wszyscy, którzy mają czas i chcą wesprzeć chłopczyka.

- Dosłownie każdy może zostać Mikołajem. To jest bieg charytatywny, dlatego zapraszamy i zachęcamy do udziału wszystkich, którzy chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Pamiętajmy, że dobro wraca i to ze zdwojoną siłą – podkreśla Aleksandra Poloczek. - Można biegać, chodzić z kijkami, spacerować samemu, z wózkiem dziecięcym, z pieskiem, można po prostu być. Chodzi o to, żeby zrobić coś dobrego dla Olafa. Podczas biegu nie będzie prowadzona żadna klasyfikacja, najważniejszy jest udział i chęć pomagania.

Zapisy do biegu rozpoczną się o godz. 9.30 w biurze zawodów na rudzkim na rynku. Uczestnicy przed biegiem otrzymają mikołajowe czapeczki, w których wystartują we wspólnej rywalizacji. Wpisowym jest wolny datek, który będzie można wrzucić do puszki wolontariuszom. Organizatorzy zachęcają także, aby uczestnicy wystartowali w kolorowych przebraniach lub barwach reprezentujących daną szkołę czy klub.

- Nasz rudzki "Bieg Mikołajów" to nie jest zwykła impreza. To cudowny czas, przepełniony myślami o uszczęśliwieniu małych ludzi, którzy doświadczają na co dzień wielkiego cierpienia, spędzając czas w szpitalnych oddziałach zamiast na zabawie lub nauce w szkole. Jednak mimo tego cierpienia cieszą się z każdego radosnego momentu, każdego uśmiechu i gestu dobroci. Najważniejsze jednak jest to, że nie porzucają marzeń i dzięki temu mogą lżej znosić trudne chwile w drodze do wyzdrowienia – podkreśla Aleksandra Poloczek.

Start biegu na Pl. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej o godzinie 11.00. Zapisy na miejscu od godziny 9.30. Wpisowe - wolny datek.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon