Ruda Śląska. Wykaz punktów szczepień powszechnych przeciwko COVID-19

Nawet 2400 dodatkowych szczepień każdego dnia możliwych będzie w Rudzie Śląskiej dzięki utworzeniu w mieście dwóch Punktów Szczepień Powszechnych. Sprawdź, gdzie powstaną.

Vaccination 1215279 1920

Punkty Szczepień Powszechnych w Rudzie Śląskiej:

  • na terenie szpitala miejskiego w Bielszowicach,
  • w hali MOSiR przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu.
  • „Zielone światło” na ich organizację dał Narodowy Fundusz Zdrowia. Punkty na przyjęcie dostaw szczepionek powinny być gotowe do 25 kwietnia br.

Nawet 1200 szczepień dziennie w każdym z dwóch punktów w Rudzie Śląskiej
Każdy z dwóch Punktów Szczepień Powszechnych (PSP), które powstaną w Rudzie Śląskiej, będzie w stanie zrealizować od 500 do 1200 szczepień dziennie.

- Oznacza to, że w przypadku zapewnienia stałych dostaw szczepionek, każdego dnia będziemy mogli wykonać nawet 2400 szczepień. W ten sposób możliwości zaszczepienia naszych mieszkańców znacznie się zwiększą. Jednak i tak kluczową rolę odgrywać będzie dostęp do samych szczepionek, tu uzależnieni będziemy od dostaw z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Na razie nie wiadomo, kiedy zaczną działać Punkty Szczepień Powszechnych w Rudzie Śląskiej
Zgodnie z przygotowanym przez stronę rządową harmonogramem, na zaszczepienie pierwszych osób w nowych punktach miasto powinno być gotowe do 25 kwietnia.

- Oczywiście wszystko będzie uzależnione od dostępności samych szczepionek. Do tego czasu oba te miejsca muszą zostać odpowiednio dostosowane. Chodzi tu o wydzielenie odpowiednich przestrzeni w tych lokalizacjach oraz wyposażenie ich w niezbędny sprzęt. To także wyznaczenie zespołów szczepiących oraz ich przeszkolenie – wylicza wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Musimy się także przygotować pod kątem logistycznym w zakresie odbioru i przechowywania szczepionek. W tej kwestii, jak i wszystkich działań związanych z organizacją tych punktów, ściśle współpracujemy z naszym szpitalem – dodaje.

Punkty szczepień w Rudzie Śląskiej. Wykaz. W maju 2021 kolej na 40-latków

Przed rozpoczęciem działalności punktów ich weryfikację w zakresie spełnienia wszystkich niezbędnych wymogów przeprowadzi NFZ oraz służby sanitarne.

Co to są Punkty Szczepień Powszechnych

PSP są elementem Narodowego Programu Szczepień. Według założeń docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa takie punkty. Jeden prowadzony ma być przez tzw. podmiot wykonujący działalność leczniczą (PWDL), zwany też populacyjnym punktem szczepień. W Rudzie Śląskiej jest to szpital miejski. Drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów, organizowany ma być od podstaw przez samorządy we współpracy z wybranym PWDL oraz w porozumieniu z NFZ. Każdy z tych punktów w przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców powinien też być w stanie zrealizować przynajmniej 500 dawek szczepionki dziennie.

Przypomnijmy, że już teraz w Rudzie Śląskiej działa 18 punktów stacjonarnych oraz 1 mobilny, które w ostatnich dniach obsługują nawet kilkuset pacjentów na dobę. Do tej pory wykonały one już łącznie blisko 30 000 szczepień, w tym ponad 6 700 drugą dawką.

Fot. Pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szczepienia

Punkty szczepień w Rudzie Śląskiej. Wykaz. W...

Szczepionka w ramie

Wykaz punktów masowych szczepień w Rudzie...

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień

Vaccine 6158189 960 720

Skierowanie na szczepienie dla wszystkich

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?