Ruda Śląska w obiektywie - Kolonia Ficinus

Nie ma chyba rudzianina, który nie zna tego miejsca. Mimo, że znane i wręcz "oklepane", w zimowej scenerii prezentuje się uroczo. Dziś na zdjęciach Jacka D Knapika prezentujemy wam Kolonię Ficinus w Wirku.

Zabytkowe osiedle robotnicze w Wirku, przez lata zaniedbane, dzięki renowacji w latach 90-tych - jest miejscem wartym odwiedzenia. Kolonia powstała w latach 60-tych dziewiętnastego wieku dla pracowników ówczesnej, należącej do Donnersmarcków, kopalni Gottessegen. Nazwa osiedla pochodzi od nazwiska radcy górniczego i dyrektora generalnego dóbr hrabiego Henckel von Donnersmarcka – Georga Ficinusa. Charakterystyczne dla tamtych czasów było to, że budynki - w liczbie szesnastu, po 4 mieszkania w każdym, posiadały na zapleczu "zabudowania gospodarcze", czyli po prostu chlewiki na drobny inwentarz, a nawet minipoletka czy ogrody - pod uprawę warzyw i owoców. Wyjątkowość tej zabudowy podkreśla też użycie jako budulca piaskowca - w odróżnieniu od typowych, ceglanych kamienic robotniczych.

Zobaczcie galerię zdjęć Jacka D. Knapika z wireckiego, zabytkowego osiedla.

Jacek D. Knapik - fotograf, który pochodzi i mieszka w Rudzie Śląskiej, pokazuje swoje miasto poprzez niezliczone zdjęcia - m.in. architektury, natury czy też wydarzeń, które się w nim odbywają.

Jego prace można też oglądać na: JacekDKnapikPhotography

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon