Ruda Śląska w obiektywie - Chebzie Dworzec PKP. Piękne miejsca w naszym mieście okiem Jacka D Knapika

Dziś to miejsce nie przypomina dworca sprzed 30-40 lat. Owszem - liczba peronów się nie zmieniła, ale całe otoczenie - jak najbardziej. Z miejsca, gdzie niekiedy ze strachem się chodziło - szczególnie w drodze z przystanku, przez przyległe osiedle - przeszło poważną metamorfozę. Z zapomnianej stacji - dworzec w Chebziu zmienił się w rudzką perełkę architektury.

Początki zabudowy w Chebziu datowane są na koniec XVIII wieku, kiedy w obecnym Chebziu powstała pierwsza w okolicy karczma. Później, wraz z powstaniem hut Gute Hoffnung i Morgenroth - zaczął się rozwój tej osady. Sama stacja kolejowa, jako przystanek na linii Wrocław-Mysłowice - powstała w 1846 roku. A w 1859 - sam dworzec (rozbudowany w 1863) - który był przystankiem na trasie do Tarnowskich Gór. Obecny kształt dworzec w Chebziu zyskał dopiero na początku XX wieku. Dziś pełni funkcję nie tylko komunikacyjną - budynek dworca, po gruntownej renowacji, przestał straszyć i zmienił się w wysuniętą placówkę kulturalną. Na terenie dworca Chebzie mieści się dziś Stacja Biblioteka, a sam budynek należy do jednych z najciekawszych budowli tamtego okresu.

Pamiętacie może wpisy na ścianach przejścia podziemnego sprzed dekad? Mnie zapadł w pamięć ten o Gizeli :D Tylko proszę, nie cytujcie w komentarzach :D

Zobaczcie galerię zdjęć Jacka D. Knapika z dworca w Chebziu.

Jacek D. Knapik - fotograf, który pochodzi i mieszka w Rudzie Śląskiej, pokazuje swoje miasto poprzez niezliczone zdjęcia - m.in. architektury, natury czy też wydarzeń, które się w nim odbywają.

Jego prace można też oglądać na: JacekDKnapikPhotography


Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zrewitalizowany ryneczek w Orzegowie 1

Ruda Śląska w obiektywie - ryneczek orzegowski

Ruda Śląska zimą 1

Ruda Śląska w obiektywie - jaką zimę wolicie?

Ficinus7

Ruda Śląska w obiektywie - Kolonia Ficinus

Kochłówka3

Ruda Śląska w obiektywie. Zobaczcie zdjęcia Jacka D Knapika

Przystań w Kochłowicach Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska w obiektywie - Przystań Kochłowice

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!