Ruda Śląska w latach 50. Czarno-białe pocztówki z popularnych miejsc. Poznajecie je?

Lata 50. XX wieku dla Rudy to czas przekształceń i terytorialnych zmian. Najpierw w 1951 roku, w wyniku likwidacji powiatu katowickiego, wydzielono Nowy Bytom oraz Rudę, by następnie osiem lat później połączyć ją w całość - Rudę Śląską.

Ruda Śląska istniała już w 1243 roku. Po raz pierwszy wspomina o niej Rejestr Ujazdu, który sporządzony został w latach 1295-1305. Z dokumentu wynika, że teren miasta obejmował 1220 hektarów. Nazwa "Ruda" wywodzi się z wydobywanych wcześniej rud żelaza (Ruda może być nazwą topograficzną pochodzącą od rudej, czyli rdzawej, o czerwonawej barwie gleby).

Kilkaset lat później, w XVII wieku, odkryto tu węgiel kamienny. jak głosi legenda - dzięki pastuchom. To właśnie oni mieli zauważyć właściwości "czarnych kamieni", których używali do otaczania ogniska. Legenda została rozpowszechniona na całym Górnym Śląsku, ale to właśnie w Rudzie pokłady węgla były eksploatowane jako pierwsze. W 1740 roku rozpoczęto starania o powstanie kopalń, a już w 1752 roku zaczęła działać pierwsza na Górnym Śląsku kopalnia - "Brandenburg", czyli późniejsza "Wawel".

Zlepek mniejszych miejscowości

Na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej istniał szereg miejscowości - każda z oddzielną, długoletnią przeszłością. Przełomowy moment nadszedł w 1951 roku w wyniku zlikwidowania powiatu katowickiego. Stworzono wówczas dwa miasta: Nowy Bytom oraz Rudę. Jednak w 1959 roku miasta połączono i tak powstała dzisiejsza Ruda Śląska.

Ruda to miasto kontrastów. To właśnie w niej graniczą ze sobą nowoczesne osiedla mieszkaniowe oraz kolonie starych familoków. Do dzisiaj funkcjonują stare kopalnie, założone przez niemieckich inwestorów przemysłowych: Ballestremów, Schaffgotschów, Donnersmarcków. A wśród nich przez słynnego "Rudzkiego Kopciuszka", czyli Joannę von Schaffgotsch, dziedziczkę fortuny Karola Goduli. Na terenie miasta wciąż ulokowane są zakłady przemysłowe i kopalnie, jak np. "Halemba".

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szkoła Podstawowa nr 18

Ratusz Michejdy na Wirku i inne, czyli moderna nad granicą

Nowy Bytom Huta Pokoj Lata 60

Nowy Bytom, czyli Fryna, dziś dzielnica, skończył 100 lat

Szyb Franciszek Budynek administracji

Udało się! Milion złotych dla rudzkiego „Franciszka”

Szyb Andrzej Ruda Slaska 1

Kopalniany szyb "Andrzej" był stylizowany na basztę obronną

Wirek Ficinus

Niedzielny spacer po Wirku, dawniej zwanym Antonienhutte

Huta

Huta Pokój będzie dostarczać elementy zapory na granicy?

Sobon

Minister Soboń odwiedził hutniczych związkowców