Ruda Śląska spadła o dziesięć miejsc w rankingu inwestycyjnym

W Rudzie Śląskiej w ostatnim czasie zdecydowanie mniej pieniędzy przeznaczono na inwestycje? Pismo „Wspólnota” przygotowało kolejny raport. To „Liderzy inwestycji. Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2017–2019”. Jak w tym zestawieniu wypadła Ruda Śląska?

Chart 2785902 1280


Przypomnijmy, że ranking inwestycyjny przygotowywany jest przez pismo „Wspólnota” od niemal 20 lat. Podczas jego sporządzania autorzy biorą pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019), aby uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Jaki był ubiegły rok pod względem inwestycji? Nie należał do najlepszych w dziejach, ale też nie można powiedzieć, że był kiepski.

Trudno o jednoznaczne określenie, jak bardzo udany dla inwestycji samorządowych był rok 2019. Nie udało się pobić rekordu z 2018 roku – łączna wielkość inwestycji była nieco mniejsza (rys. 1). Ale nie było to też załamanie, jak w latach 2016–2017 – podkreślają autorzy rankingu.

Wśród województw po raz trzeci z rzędu triumfuje podlaskie (367,28 zł per capita). Drugie miejsce zajęło województwo świętokrzyskie (245,31 zł per capita), a trzecie podkarpackie (210,82 zł per capita). Wpływ na to ma oczywiście nie tylko zamożność województwa, ale m.in. liczba ludności, bowiem brane pod uwagę były średnie wydatki inwestycyjne per capita przeznaczone w latach 2017–2019 na inwestycje. Województwo śląskie, które przeznaczyło średnio 82,54 zł per capita na realizację inwestycji, zajęło w tym zestawieniu ostatnie miejsce. W kategorii miast wojewódzkich najwięcej pieniędzy per capita przeznaczyło Opole, które awansowało z czwartej pozycji. Tuż za nim na podium znajduje się Białystok, a dalej – Rzeszów. Katowice są 13., ale i tak odnotowały awans z 16. lokaty.

A jak wypadła Ruda Śląska?

Wśród 48 miast na prawach powiatu nasze miasto zajęło odległe 32 miejsce i zaliczyło olbrzymi spadek z 22 lokaty, którą zajmowało w latach 2016-2018. Z kolei w latach 2015-2017 było na 31. pozycji.

Kto wydaje najwięcej?

Najwięcej per capita na inwestycje wydały następujące miasta: Świnoujście, Krosno, Konin oraz Gliwice, przy czym śląskie miasto spadło w rankingu z drugiej lokaty na czwartą. Gorzej od Rudy Śląskiej wypadł Chorzów (33 miejsce), Częstochowa (36), Zabrze (37), Bytom (43), Siemianowice Śląskie (44), Mysłowice (45), Jastrzębie Zdrój (46). Natomiast najgorzej sprawa inwestycji wygląda niezmiennie w Świętochłowicach, które po raz drugi zamykają ranking.

Całe zestawienie dostępne jest TU!

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, poinformowała o swojej chorobie

Prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic cierpi na nowotwór

Górna stawka opłaty za posiadanie psa na 2022 r. w innych gminach wynosi aż 132 zł

Będą wyższe opłaty za posiadanie psa. Tak zadecydowali radni

Harmonogram odpadów w Rudzie Śląskiej

Harmonogram odbioru odpadów w Rudzie Śląskiej

bezpieczne wakacje

Akcja policji " Bezpieczne wakacje"

Akcja pieszy

Akcja „Bezpieczne skrzyżowania”

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie