Ruda Śląska: Remont Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka zakończony

Modernizacja gmachu Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej dobiegła końca. Dzięki przeprowadzonej inwestycji instytucja zyska około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej!

Wszelkie roboty budowlane zostały zakończone. Dzięki modernizacji rudzkie muzeum mieszczące się przy ul. Wolności 26 ma do dyspozycji ok. 1430 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 9,2 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Z kolei Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Rudzkie muzeum zyskało zupełnie nowy charakter, a wystawa „Czas to pieniądz” z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Podczas remontu udało się m.in.: wymienić poszycie dachowe z blachy na dachówkę, wykonać nową instalację elektryczną, centralne ogrzewanie i wentylację, instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. Wymieniono też schody od strony frontowej budynku, a fasada budynku muzeum została podświetlona. Dodatkowo, budynek został też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. dzięki temu, że wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono windę.

Również pomieszczenia biurowe przeszły gruntowny remont, a przestrzenie wystawiennicze przygotowane są zgodnie z projektem wystawy stałej, wykonanym przez profesjonalne biuro architektoniczne – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Modernizacja muzeum została rozpoczęta w 2017 roku, a zakończyła się 30 listopada tego roku. Prace podzielone zostały na kilka etapów. W pierwszym z nich wykonano roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z windą. Z kolei w drugim etapie, który rozpoczął się w sierpniu 2019 roku, wyremontowano budynek i obejście muzeum, w tym m.in. położono kostkę granitową na podwórku. Co więcej, przystosowano także pomieszczenia do prezentacji nowej wystawy stałej - „Czas to pieniądz”. Wirtualnymi przewodnikami, którzy oprowadzą po niej osoby odwiedzające muzeum będą Karol Godula i Joanna Gryzik.

Warto przypomnieć, że w latach 80-tych ubiegłego wieku w budynku funkcjonowała kawiarnia. Później została zlikwidowana, ale teraz ma zostać przywrócona.

fot. FB Grażyna Dziedzic -prezydent Rudy Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon