Spłacasz zaległości czynszowe? Ruda Śląska umorzy ci nawet 100 proc. odsetek

236 tys. zł z tytułu zaległych czynszów za wynajem mieszkań komunalnych wpłynęło do miejskiej kasy dzięki wprowadzonej w Rudzie Śląskiej tzw. abolicji czynszowej.


Lokatorzy, którzy spłacili zaległości i jednocześnie w terminie regulowali kolejne opłaty, mogli liczyć nawet na 100-procentowe umorzenie odsetek.

- Założeniem tego programu było umożliwienie mieszkańcom wyjścia z zadłużenia. To również mobilizacja do systematycznego regulowania bieżących opłat za mieszkanie – mówi prezydent miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic.

Ruda Śląska umorzyła w sumie 314 tys. zł zaległości


Kwota umorzonych zaległości wyniosła w sumie ponad 314 tys. zł. Na podpisanie porozumienia z miastem zdecydowało się 45 lokatorów, a 43 wywiązało się z założeń.

- To dobra zachęta do mobilizacji w spłacie zaległości. Będziemy chcieli kontynuować ten program, aby jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z szansy pozbycia się długu – wyjaśnia Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Lokatorzy mieli do spłacenia dług w różnej wysokości. Na przykład przy spłacie około 24 tys. zł zostało umorzone ponad 6 tys. zł odsetek, ale zdarzył się przypadek, w którym dłużnik spłacił należność w kwocie poniżej 1000 zł, a została mu umorzona kwota ponad 20 tys. zł.

Główne założenia abolicji czynszowej w Rudzie Śląskiej

Najważniejszym celem było umocnienie nawyku regulowania bieżących opłat za mieszkanie w pełnej wysokości i w terminie, a przez to uniknięcie przez najemcę dodatkowych kosztów dochodzenia przez miasto należności.

Warunkiem uczestniczenia w programie było złożenie wniosku i jednocześnie spłacenie zaległego czynszu w odpowiednim terminie. Co ważne, wnioskodawcy jednocześnie zobowiązani byli na bieżąco płacić kolejne opłaty za czynsz i media.

Od kilku lat w Rudzie Śląskiej istnieje także możliwość odpracowania zadłużenia z tytułu czynszu lub odszkodowania za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego, wykonując drobne prace porządkowe lub usługowe na rzecz miasta.
Do takich prac należy m.in.
  • sprzątanie budynków,
  • grabienie liści,
  • koszenie trawników,
  • drobne prace brukarskie,
  • malowanie pomieszczeń,
  • wywieszanie i usuwanie ogłoszeń.

fot. pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon