Ruda Śląska. Nowy Orzegów Koksownia Park już został zdewastowany

Niespełna tydzień temu, 24 marca 2021 r., został otwarty świetny obiekt w Rudzie Śląskiej - Orzegów Koksownia Park - a już został on zdewastowany. W tym miejscu jest jednak monitoring, i młodzi wandale zostali już zatrzymani.

Orzegow koksownia

We wtorek, 30 marca 2021 r., wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer, poinformował o dewastacji miejsca z dumą otwartego zaledwie niespełna tydzień temu, Orzegów Koksownia Parku.

"Jeszcze nie minął tydzień od otwarcia Orzegów Koksownia Park a już mamy pierwszą dewastację tego obiektu. Wczoraj ośmioosobowa grupa młodzieży zdewastowała płot przy placu zabaw na terenie dawnej koksowni. Na szczęście, dzięki zamontowanemu monitoringowi udało się sprawców zatrzymać. Są to młodzi ludzie w wieku od 17 do 20 lat. Analizujemy obecnie zapis monitoringu. Sprawcy będą odpowiadać za zniszczenie mienia, albo pokryją koszty uszkodzeń" - napisał Mejer na swoim profilu na Facebooku.


Nowy, postindustrialny park w Rudzie Śląskiej to atrakcja na miarę całej metropolii

Przypomnijmy, że 5-hetarowy teren po byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej został oczyszczony z niebezpiecznych substancji. Dzięki przeprowadzonym tam pracom rekultywacyjnym z gleby usunięte zostały metale ciężkie, cyjanki oraz związki ropopochodne, a cały obszar dawnego zakładu zaadaptowano na park z licznymi atrakcjami, m.in.

  • tarasem widokowym,
  • górką saneczkową,
  • placami zabaw,
  • ścieżką dydaktyczną.

– Dzięki temu przedsięwzięciu Ruda Śląska zyskała kolejną bezpieczną zieloną przestrzeń, a historia tego miejsca i zabytkowe pozostałości jego zabudowań zostały ocalone dla przyszłych pokoleń – mówiła w czasie otwarcia prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Koksownia Orzegów zmieniła się w park rozrywki

Prace przy zagospodarowaniu terenu po koksowni pochłonęły ponad 21 mln zł, z czego prawie 18 mln zł władze miasta pozyskały z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Fot. Facebook Krzysztof Mejer

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon