Ruda Śląska dostanie 5 mln zł. Zobacz, na co pójdą te pieniądze

Ruda Śląska otrzyma ponad 5 mln zł na kolejne projekty zgłoszone do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze wystarczą na dwa projekty. Sprawdź, co się zmieni w mieście dzięki tym pieniądzom.

Szkolna ruda

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Ruda Śląska dostanie w sumie ponad 5 milionów złotych.

Przyznane miastu dofinansowanie to efekt rozstrzygnięcia drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), który miał miejsce jesienią 2020 r. – Zgłosiliśmy do niego trzy projekty na łączną kwotę 95,2 mln zł. Oprócz dwóch zadań, które otrzymają dofinansowanie, wnioskowaliśmy o środki na budowę odcinka trasy N-S od DTŚ do ul. Magazynowej – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Ponad 4 mln zł na nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach

Z tej kwoty znaczna część, czyli 4 mln zł, zostanie przeznaczona na nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Karskiego w Bielszowicach przy ul. Szkolnej, który zastąpi obecny, przeznaczony do wyburzenia z powodu szkód górniczych (na zdjęciu). Nowy budynek będzie połączony z istniejącą salą gimnastyczną, która będzie wyremontowana. Mają powstać także droga pożarowa, miejsca parkingowe oraz plac zabaw. W miejscu wyburzonego budynku szkoły później powstanie zespół boisk.

Dotychczasowy budynek przez lata eksploatacji górniczej został już tak zniszczony, że w grę wchodził albo kapitalny remont doczasowego obiektu albo budowa nowej szkoły. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo nie mieliśmy gwarancji, że po remoncie sytuacja znów się nie powtórzy i budynek ponownie będzie musiał być poddany naprawie – tłumaczy prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Dodatkowo dzięki temu, że budynek wybudowany zostanie od podstaw, będziemy mogli w nim utworzyć oddziały przedszkolne i w ten sposób zwiększyć liczbę miejsc przedszkolnych w tej części miasta – dodaje.

Na tę inwestycję w budżecie miasta zarezerwowano kwotę 32 mln zł. Jeszcze w kwietniu ogłoszony ma zostać przetarg na roboty budowlane, a wykonawca, który zostanie wyłoniony w postępowaniu, będzie miał równo rok na wybudowanie nowej siedziby szkoły.

Będą dwa nowe budynki z mieszkaniami przy ul. Bankowej

Natomiast 1,05 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to dofinansowanie na dwa budynki wielorodzinne z podziemną częścią garażową, które mają powstać przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda 1. W sumie znajdą się w nich 52 mieszkania. Każdy z budynków będzie mieć trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Zostaną w nich zamontowane dźwigi osobowe dla osób z niepełnosprawnościami, łączące garaż z parterem. Będą też, na piętrach, komórki lokatorskie.

- W tym przypadku również mamy już gotową dokumentację budowlaną oraz ważne pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie realizacji pierwotnie zaplanowaliśmy na przyszły rok. Niewykluczone jednak, że przyznana dotacja przyspieszy prace nad tym przedsięwzięciem. Kluczowe w tym przypadku będą środki, o które staramy się w Banku Gospodarstwa Krajowego – wskazuje Michał Pierończyk.

Czytaj też: Mieszkania od miasta szybciej i łatwiej mają dostać rodziny wielodzietne i osoby z niepełnosprawnościami

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Img 2664

Batonik za worek śmieci

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma