Ruda Śląska czy Jaworzno? Gdzie ostatecznie powstanie fabryka Izera?

Izera zamierza zbudować w województwie śląskim fabrykę samochodów elektrycznych. Pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Ruda Śląska i Jaworzno. O tym, gdzie powstanie spekuluje się od dawna. Ostateczną odpowiedź poznamy we wtorek, 15 grudnia.

131253574 2758101697836890 2985783995576010989 o


Już we wtorek dowiecie się, gdzie dokładnie będzie zlokalizowana fabryka, w której produkowana będzie Izera. Zapraszamy na transmisję online! – poinformowali przedstawiciele fabryki Izera.

Izera to stosunkowo młoda firma. Polska marka motoryzacyjna Izera powstała w 2020 roku. Należy do powołanej cztery lata temu polskiej spółki ElectroMobility Poland. Celem jej działalności jest produkcja samochodów elektrycznych. Wiadomo już jak będą wyglądać, bowiem prezentacja prototypów miała miejsce online pod koniec lipca. Początkowo Izera wypuści na rynek dwa modele: hatchbacka oraz SUV-a. Auta zaprojektuje Torino Design.

Sprawa budowy fabryki samochodów elektrycznych dyskutowana jest od wielu miesięcy. Gdzie finalnie powstanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Pod uwagę brane są dwa miasta: Ruda Śląska i Jaworzno. Choć obie miejscowości walczą o to, by zakład został zbudowany na ich gruncie, nieoficjalnie mówi się, że Jaworzno ma tu jednak pewną przewagę.

Przypomnijmy, że zgodnie z planem fabryka Izery ma docelowo ma zatrudnić ponad 6,5 tys. osób, co będzie remedium na sytuację panującą na rynku pracy po zamknięciu rudzkich kopalń. Biorąc pod uwagę Rudę Śląską, siedziba zakładu mogłaby powstać na terenie należącym do huty „Pokój”, a budowa miałaby rozpocząć się w 2021 roku. Zakładano, że pierwszy samochód zjedzie z linii produkcyjnej już dwa lata później. Niestety, ta inwestycja nie zostanie zrealizowana w naszym mieście. Jak poinformował „Dziennik Zachodni”, przesądzić miała wielkość działki. Ruda Śląska zapewniała 100 hektarów, a Jaworzno - 200 hektarów.

fot. FB Izera

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon