Ruda Śląska czeka na komisarza, wiceprezydenci pakują rzeczy

Wczoraj, 21 czerwca, Komisarz Wyborczy w Katowicach wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu wyborczego śp. Grażyny Dziedzic. Tym samym od dziś - troje wiceprezydentów - Krzysztof Mejer, Michał Pierończyk i Anna Krzysteczko - nie pełnią już swoich funkcji. Władzę w mieście, do czasu wyznaczenia komisarza przez premiera Mateusza Morawieckiego - pełnić będzie sekretarz miasta, Grażyna Janduła-Jonda.

Jacek Skorek
Fotel prezydenta Rudy Śląskiej wkrótce zajmie komisarz wyznaczony przez premiera.

Do wczoraj wiceprezydenta, Krzysztofa Mejera, zastajemy przy pakowaniu. Rzeczy zbędne do worka, pamiątki i rzeczy osobiste do kartonów.

- Dzisiaj jestem już szeregowym obywatelem miasta Ruda Śląska. Muszę posprzątać po sobie gabinet, zabrać swoje osobiste rzeczy, które w ciągu siedmiu lat się tu nagromadziły, no i muszę przygotować miejsce dla ewentualnych następców, tak że dzień upłynie pod kątem robienia porządków - mówi.
- Zdarzyli się już tacy, którzy przestali pana zwyczajowo tytułować wiceprezydentem?
- Nie zauważyłem, ale byłoby to normalne i naturalne. Ja w życiu kilka razy odchodziłem z pracy, kończyłem pewną misję, więc nie jest dla mnie zaskoczeniem, że tak się stało. Może poza wyjątkiem, że tak szybko. Natomiast generalnie jestem przyzwyczajony do tego, że pewne działania się kończą i trzeba myśleć o nowych rozdaniach - mówi Krzysztof Mejer.

Pusty gabinet zmarłej w miniony czwartek, 16 czerwca, Grażyny Dziedzic, pustoszejące gabinety wiceprezydentów. Do czasu wyznaczenia przez premiera komisarza, władzę w mieście sprawować będzie sekretarz miasta, Grażyna Janduła-Jonda. Co może sekretarz?

- Raczej to będzie takie bieżące zarządzanie. Żadnych strategicznych decyzji sekretarz miasta nie powinien podejmować. Ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Analizujemy teraz, czy nasze... przepraszam - służby miejskie analizują teraz dokumenty, pełnomocnictwa, uprawnienia. To jest zupełnie nowa sytuacja, do tej pory w Rudzie Śląskiej nie miała miejsca. Tak więc wszyscy w urzędzie miasta się tego uczą - dodaje Mejer.

Jak długo może trwać "bezkrólewie" w Rudzie Śląskiej?

Ustawa nie określa terminu, w którym premier musi powołać komisarza. Jest to decyzja szefa rządu. W ustawie jest mowa tylko o wygaszeniu mandatu prezydenta, który zmarł i ten termin został dochowany.

- Komisarza możemy poznać dziś, jutro, pojutrze, a być może nawet za dwa tygodnie. Tego nie wiemy - mówi Krzysztof Mejer.
-Czy to wpłynie na realizację projektów?
- Raczej nie. Wszystkie inwestycje przebiegają zgodnie z planem i harmonogramem, to nie ma na nie wpływu. Umowy są podpisane, muszą być respektowane, wykonawcy muszą się z nich wywiązać. Tutaj raczej to żadnego wpływu na funkcjonowanie miasta nie ma. Jedyne zagrożenie, jakie się pojawia, to takie, że wczoraj został ogłoszony kolejny nabór wniosków do Funduszu Inwestycji Strategicznych, a termin zgłaszania tych wniosków jest krótki. Bodaj do połowy lipca. I tutaj pojawia się zagrożenie - czy sekretarz miasta będzie mógł takie wnioski złożyć? Komisarz ma wszystkie pełnomocnictwa prezydenta, więc on raczej będzie mógł je złożyć i mamy nadzieję, że szybko w naszym mieście się pojawi - podkreśla były wiceprezydent.

Kto zostanie komisarzem? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, trwa oczywiście polityczny spór. Sam Mejer swoje szanse ocenia na minus 5 procent. Decyzje o wyborze komisarza zapadają bowiem na wyższym szczeblu. Niewykluczone jednak, że osoba komisarza będzie dla wielu zaskoczeniem.

Przed rudzianami przedterminowe wybory

Ustawa wyraźnie stanowi, że kiedy skróceniu ulega mandat prezydenta miasta i to skrócenie kadencji następuje ponad rok przed wyborami - premier musi ogłosić wybory samorządowe, które muszą się odbyć w ciągu 90 dni od momentu wygaszenia mandatu. Gdyby więc liczyć od wczoraj - wybory musiałby się odbyć w najpóźniej w drugiej połowie września.

Zapytany o najbliższe plany - Krzysztof Mejer odpowiada:

- Ciężko mówić o planach, najpierw chcę pożegnać panią prezydent. A po pogrzebie będziemy zastanawiać się z moimi współpracownikami, co dalej.
- Co dalej, czyli start w wyborach?
- Na to pytanie odpowiem po pogrzebie pani prezydent.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Michał Gramatyka

Michał Gramatyka: PO również coś z tego ma

Głosowanieurna

Jak głosowali rudzianie? Dzielnica Ruda

Ruda Śląska

Kto zostanie prezydentem Rudy Śląskiej? Debata kandydatów

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej