Ruda Śląska. Bezpłatna mammografia w maju 2021. Sprawdź terminy

W Rudzie Śląskiej odbędzie się bezpłatna mammografia. Z badania będą mogły skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat.

Female 832266 1920

Mammografia jest badaniem obrazującym morfologię piersi, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Jest metodą o udowodnionej skuteczności w redukcji śmiertelności z powodu raka piersi – najczęstszego z nowotworów złośliwych kobiet.

Badanie mammograficzne, które będzie można wykonać w Rudzie Śląskiej będzie finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Można w nim wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Badania będą przeprowadzone przez Grupę Lux Med.

Prócz wymogu określonego przedziału wiekowego w badaniu będą mogły uczestniczyć panie które:

  • są ubezpieczone
  • nie były leczone z powodu raka piersi
  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Terminy i miejsce badań mammograficznych w Rudzie Śląskiej

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED, która wykona badania będzie do dyspozycji na Palcu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Aby wziąć udział w badaniu, należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie mammo.pl. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym trzeba przygotować dowód osobisty. Natomiast na mammografię zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich badań.

W badaniach będzie można skorzystać w następujących terminach:

  • 6 maja od 10.00 do 17.00
  • 7 maja od 8.00 do 15.00
  • 10 maja od 11.00 do 18.00

Badanie przebiegać będzie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa

Badania zostaną przeprowadzone w bezpiecznych warunkach, zarówno w zakresie wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta. W pracowni będą mogły jednocześnie przebywać tylko trzy panie, co zapewni możliwość utrzymania dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji będą także środki do dezynfekcji rąk. Organizatorzy proszą także o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji. Zachęcają także do systematyczności w przestrzeganiu terminów kolejnych mammografii, ponieważ umożliwia to wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

fot.pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego