Ruda Śląska. Bezpłatna mammografia w maju 2021. Sprawdź terminy

Female 832266 1920

W Rudzie Śląskiej odbędzie się bezpłatna mammografia. Z badania będą mogły skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat.

Mammografia jest badaniem obrazującym morfologię piersi, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Jest metodą o udowodnionej skuteczności w redukcji śmiertelności z powodu raka piersi – najczęstszego z nowotworów złośliwych kobiet.

Badanie mammograficzne, które będzie można wykonać w Rudzie Śląskiej będzie finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Można w nim wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Badania będą przeprowadzone przez Grupę Lux Med.

Prócz wymogu określonego przedziału wiekowego w badaniu będą mogły uczestniczyć panie które:

  • są ubezpieczone
  • nie były leczone z powodu raka piersi
  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Terminy i miejsce badań mammograficznych w Rudzie Śląskiej

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED, która wykona badania będzie do dyspozycji na Palcu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. Aby wziąć udział w badaniu, należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie mammo.pl. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym trzeba przygotować dowód osobisty. Natomiast na mammografię zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich badań.

W badaniach będzie można skorzystać w następujących terminach:

  • 6 maja od 10.00 do 17.00
  • 7 maja od 8.00 do 15.00
  • 10 maja od 11.00 do 18.00

Badanie przebiegać będzie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa

Badania zostaną przeprowadzone w bezpiecznych warunkach, zarówno w zakresie wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta. W pracowni będą mogły jednocześnie przebywać tylko trzy panie, co zapewni możliwość utrzymania dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji będą także środki do dezynfekcji rąk. Organizatorzy proszą także o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji. Zachęcają także do systematyczności w przestrzeganiu terminów kolejnych mammografii, ponieważ umożliwia to wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

fot.pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

CBA kontroluje rudzki magistrat

CBA sprawdza rudzki magistrat

Śląski Inkubator Przedsiębiorczości zmieni się w izbę wytrzeźwień i noclegownię

Zamiast Inkubatora - izba wytrzeźwień i noclegownia

After

Licytacje dla Eli - Afterparty i kolejne aukcje

Halembska

Od środy rusza remont ulic Nowy Świat i Halembskiej

Nowy wzor dowodu ososbistego

Wniosek na dowód przez internet? Od dziś już nie!

Apel huta

Wicepremier wypunktowany - hutniczy związkowcy apelują!

Rzemieslnicy

W niedzielę msza za rzemieślników