Rozpoczęto rewitalizację otoczenia Miejskiego Centrum Kultury

Otoczenie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu niebawem zmieni się nie do poznania - wszystko za sprawą rewitalizacji, która rozpoczęła się na początku września.

Mckrewitalizacja

Przypomnijmy, że gmach, który mieści siedzibę MCK powstał w 1888 roku. Zbudowano go z inicjatywy dyrektora huty „Pokój” Eduarda Meiera w stylu eklektycznym. Początkowo pełnił funkcję kasyna hutniczego. Tuż obok budynku znajduje się równie zabytkowa willa „Florianka” z w 1905 roku. To w niej mieszkał niegdyś dyrektor Huty Pokój.

Dawniej przez MCK znajdował się wybetonowany parking, a już niedługo powstanie tu miejsce przyjazne dla mieszkańców, a dokładnie mały plac z ławkami i oświetleniem ledowym.

Co się jeszcze zmieni?

Nie zabraknie też zieleni, której do tej pory nie można tu było uświadczyć. Co więcej, na trawniku przed budynkiem ustawione zostaną podświetlane płyty z granitu i szkła. Z kolei wjazd i wyjazd zabezpieczone zostaną obniżanymi słupkami. Metamorfoza obejmie także ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. W planach jest budowa nowego chodnika z płyt betonowych oraz ścieżki rowerowej z nawierzchni mineralno-żywicznej. Pojawią się także nowe ławki i kosze na śmieci.

Kierowcy i piesi muszą jednak liczyć się z pewnymi utrudnieniami w ruchu na odcinku objętym inwestycją.

- Wyłączony zostanie fragment chodnika wzdłuż ul. Niedurnego od Miejskiego Centrum Kultury w kierunku ul. Hallera, natomiast cały czas drożne będą wszystkie przejścia dla pieszych, zapewnione zostało także dojście do samego MCK-u – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Zgodnie z planem, finał prac będzie miał miejsce pod koniec listopada tego roku. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja centrum Nowego Bytomia z terenami przyległymi, ukierunkowana na nowe funkcje centrotwórcze”. Cała inwestycja opiewa na 3,2 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

fot. UM Ruda Śląska

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Chcesz segregować śmieci, ale nie wiesz gdzie i jak je wyrzucać? Odpowiadamy!

Jak prawidłowo segregować śmieci?

Lotto loteria szczepionkowa 824x298

Zaszczep się, wygrywaj i... wesprzyj miasto

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Wirecka 1

Pierwsza część ul. Wyzwolenia wyremontowana

alkohol

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu