Rozpoczęcie nowego roku szkolnego z poślizgiem

Rok szkolny 2020/2021 z pewnością przejdzie do historii. Nie będzie wyglądał tak jak żaden z poprzednich. Powodem jest pandemia koronawirusa, która skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie szkoły.

Pustaklasa

Jeszcze do 30 sierpnia zapowiadano, że nowy rok szkolny w Rudzie Śląskiej rozpocznie się tradycyjnie i bez przeszkód. Zgodnie z danymi podanymi przez rudzki magistrat, do szkoły pójdzie prawie 14400 uczniów, w tym 10200 dzieci w szkołach podstawowych i około 4170 młodzieży w szkołach ponadpodstawowych, a 1325 przekroczy próg szkoły po raz pierwszy, i 4500 przedszkolaków. Miasto od 27 sierpnia znajduje się już w „zielonej strefie”, liczba nowych zakażeń sukcesywnie spada, za to wzrasta liczba ozdrowieńców.

Jedyną różnicą miało być uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zrezygnowano bowiem z hucznych akademii i radosnego świętowania powrotu do szkoły.

- Jesteśmy przygotowani na ewentualny powrót do edukacji zdalnej czy wprowadzenie trybu hybrydowego. Każdy dyrektor zaplanował pracę swojej placówki tak, by zapewnić maksymalną ochronę dla pracowników i dzieci, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i jednocześnie spełniając wytyczne – zapowiadała Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta ds. oświaty.

Niestety, w poniedziałek, 31 sierpnia, okazało się, że uczniowie jednej z rudzkich szkół nie rozpoczną nauki stacjonarnie. Powód? Nauczyciele pracujący w Szkole Podstawowej nr 15 zakazili się koronawirusem. Po przeprowadzeniu badań, które dały wynik pozytywny, wraz ze swoimi rodzinami zostali skierowani na kwarantannę.

O sprawie, za pośrednictwem mediów społecznościowych, poinformował dyrektor szkoły Piotr Prencel.

- Z przykrością informujemy, że licząc od 27.08.2020 wszyscy nauczyciele wraz z rodzinami zostali objęci 7 dniową kwarantanną. Informację o zakażeniu otrzymaliśmy dzisiaj w godzinach porannych.

W związku z zaistniałą sytuacją zgodnie z decyzją podjętą przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologoczną i prezydent Rudy Śląskiej, stacjonarne rozpoczęcie roku szkolnego przesunięto na 7 września. Czy za tydzień faktycznie będzie możliwe rozpoczęcie nauki w szkole? Jest to uzależnione od wyniku testów, którym zostaną poddani nauczyciele. Jeżeli będą negatywne, szkoła rozpocznie normalne funkcjonowanie.

- Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej Sportowej nr 15 będzie opóźnione! Wszyscy nauczyciele tej placówki wraz z rodzinami zostali objęci kwarantanną. Powodem takiej decyzji jest wykrycie zakażenia koronawirusem u jednej osoby z grona pedagogicznego. Rozpoczęcie nauki w SPS 15 powinno nastąpić 7 września br., pod warunkiem negatywnych wyników testów – poinformowała prezydent Grażyna Dziedzic.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon