Rower w pociągu? Rusza system limitowania miejsc w pociągach KŚ

Już 22 czerwca br. wystartuje system limitowania miejsc, na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich. Pasażerowie regionalnego przewoźnika będą mogli kupić bilety na podróż z rowerem z 14-dniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać, że w sprzedaży pojawi się tylko tyle biletów, ile jest wyznaczonych miejsc do przewozu rowerów w konkretnym pociągu. Naturalnie nasuwa się pytanie, co jeszcze warto wiedzieć o nowym systemie? Szczegóły poniżej.

Rower w pociagu rusza system limitowania miejsc w pociagach ks

System limitowania miejsc w pociągach KŚ

W drugiej połowie miesiąca, a dokładnie 22 czerwca br. zacznie obowiązywać system limitowania miejsc na przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich. Naturalnie bilet na podróż z rowerem wybranym pociągiem będzie można kupić 14 dni wcześniej, a więc już od 9 czerwca br. W sprzedaży pojawi się tylko tyle biletów, ile jest miejsc do przewozu rowerów w konkretnym pociągu.

Dodatkowo przewoźnik umożliwi zakup biletów na przewóz rowerów u drużyn konduktorskich. Te będą mogły jednak odmówić transportu roweru, jeśli względy bezpieczeństwa na to nie pozwolą – na przykład w przypadku wysokiej frekwencji w pojeździe.

Warto podkreślić, że system limitowania miejsc w pociągach Kolei Śląskich to gwarancja pewnego przewóz roweru. Do tej pory posiadanie biletu na przewóz roweru, nie gwarantowało przejazdu z jednośladem.

W szczycie sezonu rowerowego zdarzały się sytuacje, w których drużyna konduktorska ze względów bezpieczeństwa musiała odmówić wejścia do pojazdu z rowerem mimo posiadania biletu na jego przewóz. Dzięki systemowi limitowania miejsc takie sytuacje nie będą mieć miejscazapewnia Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich ds. handlowych.

Strefa rowerowa w każdym pociągu

Zgadza się! Każdy z ponad 460 pociągów Kolei Śląskich kursujących codziennie po torach województwa śląskiego posiada strefę rowerową, a w niej od 4 do 14 miejsc specjalnie przygotowanych do przewozu roweru. Aby tego było mało, regionalny przewoźnik z myślą o rowerowych wyprawach, uruchomił także Velo Cug z wytyczonym miejscem na 36 rowerów.

Możliwość zakupu biletu u drużyny konduktorskiej

Nowy system startuje już 22 czerwca, to fakt. Niemniej, regionalny przewoźnik w odpowiedzi na prośby rowerzystów umożliwi kupno biletów z wyprzedzeniem. Tym samym bilety będzie można kupować już 14 dni wcześniej, czyli od 9 czerwca. Jednorazowy bilet na przewóz jednośladu w cenie 8,40 zł będzie można nabyć we wszystkich kanałach sprzedaży Kolei Śląskich. Co więcej, aktualne informacje dotyczące przewozu roweru są dostępne na stronie Kolei Śląskich w zakładce „Dla podróżnych”.

Podróżni cenią elastyczność podróżowania z rowerem naszymi pociągami i w związku z tym, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przewiezienia jednośladu po wyczerpaniu limitu miejsc. W takim przypadku bilet na przewóz roweru będzie można jednak kupić wyłącznie u drużyny konduktorskiej bezpośrednio przed podróżą. I tylko w przypadku, gdy na taki przejazd pozwolą względy bezpieczeństwa – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Sieciowy bilet miesięczny

Warto podkreślić, że przed każdą podróżą z jednośladem do drużyny konduktorskiej muszą zgłosić się posiadacze sieciowego biletu miesięcznego na przewóz roweru. Ta (w miarę możliwości) wskaże miejsce umożliwiające bezpieczny przewóz jednośladu, ale może także odmówić przewozu, w przypadku szczególnie wysokiej frekwencji w pojeździe.

Velo Cugiem do Wisły przez cały tydzień

27 kwietnia na torach województwa śląskiego pojawił się Velo Cug, czyli pociąg Kolei Śląskich ze specjalną strefą rowerową mieszczącą aż 36 jednośladów. Początkowo Velo Cug powstał z myślą o weekendowym połączeniu Katowice – Wisła Głębce, ale od 9 czerwca pociąg będzie kursował także w dni robocze. Wszystkie połączenia obsługiwane przez Velo Cug można odnaleźć w liniowym rozkładzie jazdy, który znajduje się na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Reagujemy na potrzeby rowerzystów, dlatego wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy Velo Cug do Wisły i Katowic oprócz weekendów będzie kursował także w dni robocze. Pociągi z Katowic będą wyjeżdżać o godz. 8:07 i 13:42. Do stacji Wisła Głębce dotrą odpowiednio o godz. 10:01 i 15:35. Podróż powrotna z Wisły Głębce o godz. 10:27 i 16:40 z dojazdem na dworzec w Katowicach o godz. 12:30 i 18:34 – informuje Tomasz Niedziela.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | X

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon